E Twinning Έργο: Το χορό θα νοστιμίσω και…τραγούδι θ’ αρχινήσω

Το σχολείο μας συμμετείχε σε E Twinning Έργο με τίτλο: Το χορό θα νοστιμίσω και …τραγούδι θ΄αρχινήσω

Σχετικά με το Έργο

Το έργο περιελάμβανε την διδασκαλία τοπικού παραδοσιακού χορού από την ευρύτερη γεωγραφική περιοχή – διαμέρισμα του εκάστοτε σχολείου καθώς και την παράλληλη εκμάθηση τραγουδιού. Οι μαθητές γνώρισαν στοιχεία του λαϊκού πολιτισμού, λαογραφίας και παράδοσης καθώς και ήθη και έθιμα του κάθε τόπου. Στο έργο συμμετείχαν μαθητές από Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (Ε.Ε.Ε.ΕΚ.), του Αλμυρού, της Έδεσσας, της Κέρκυρας, του Κορδελιού, της Λήμνου, της Νάουσας και της Παραμυθιάς, οι οποίοι μέσω του περιβάλλοντος εικονικής μάθησης TwinSpace, θα είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν ο ένας τον άλλον και να μοιραστούν πληροφορίες τόσο για τον τόπο όσο και την για την πολιτιστική τους παράδοση. Ο παραδοσιακός χορός και το τραγούδι αποτελούν μέσα έκφρασης των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, πηγή συναισθημάτων και δίαυλο επικοινωνίας.

Το έργο στόχευε:
Στην γνωριμία πτυχών της παραδοσιακής μας μουσικής και του χορού, καθώς και στοιχείων του Λαϊκού πολιτισμού και της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς που σχετίζονται με τα παραπάνω (ήθη, έθιμα, παραδόσεις κτλ).
Στην προώθηση της συνεργασίας μεταξύ των μαθητών με σκοπό την ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων.
Στην ανάπτυξη επικοινωνίας και φιλίας μεταξύ των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και στην αλληλεπίδραση με τους συνομηλίκους τους.
Στην ανάπτυξη των ικανοτήτων των μαθητών να ανταλλάσσουν πληροφορίες και να συνεργάζονται.
Στην ανάπτυξη της συνεργασίας των εκπαιδευτικών που εργάζονται σε Ε.Ε.Ε.ΕΚ.
Στην βελτίωση της αυτοπεποίθησης καθώς και στη μείωση ανεπιθύμητων συμπεριφορών.
Στη συναισθηματική αποφόρτιση και στη μείωση του άγχους των μαθητών.
Στη δημιουργική έκφραση.
Στην ευχαρίστηση και έκφραση των συναισθημάτων.
Στη βελτίωση των κινητικών δεξιοτήτων.
Στην καλλιέργεια της προσοχής, της ικανότητας συγκέντρωσης και στην ενίσχυση και διατήρηση της μνήμης

Διαδικασία της έρευνας

Η χρονική διάρκεια του έργου ορίστηκε σε 5 μήνες, από τον Δεκέμβριο του 2021 έως τον Μάιο του 2022, μέσω της πλατφόρμας eTwinning ενώ η πραγματοποίησή του λάμβανε χώρα σε σταθερή εβδομαδιαία βάση (μία φορά την εβδομάδα),  ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:00 με 11:00 που ορίσθηκε κατόπιν συνεννόησης των συμμετεχόντων. Τα σχολεία που συμμετείχαν ήταν Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Το έργο περιλάμβανε τη διδασκαλία τοπικού παραδοσιακού χορού, του Γεωργαλάκη από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αλμυρού, του Ζάραμου Μακεδονίας από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Έδεσσας, του Άη Γιώργη από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Κέρκυρας, του Καγκελευτού Ιερισσού από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Κορδελιού, του  Δετού Χίου από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου, του Μακρυνίτσα από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Νάουσας και του Κοντούλα Λεμονιά από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Παραμυθιάς, από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό του κάθε σχολείου που συμμετέχει στο πρόγραμμα καθώς και την παράλληλη εκμάθηση τριών τραγουδιών, του Δετού Χίου, του Άη Γιώργη Κέρκυρας και της Κοντούλας Λεμονιάς.  Ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός είχε την δυνατότητα να παρουσιάσει ιστορικά και λαογραφικά στοιχεία της ευρύτερης περιοχής του υπό διδασκαλία χορού, να διδάξει τον χορό που είχε επιλεχθεί σε δύο (2) διδακτικές ώρες, μία ώρα (1) κάθε εβδομάδα ενώ παράλληλα υπήρξε και διδασκαλία τραγουδιού σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό μουσικής του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Νάουσας κα. Καμηλάκη Αρετή. Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές  συμμετείχαν συναντιόντουσαν διαδικτυακά μέσω TwinSpace.

Το σχολείο μας δημιούργησε:

1) Το βίντεο από τον χορό “Δετός Χίου” Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου

2) Το βίντεο από τον χορό “Ζάραμο Μακεδονίας” Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου

3) Το βίντεο από τον χορό “Άη Γιώργης Κέρκυρας” Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου

4) Το βίντεο από τον χορό “Καγκελευτός Ιερισσού” Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου

5) Το βίντεο από τον χορό “Κοντούλα Λεμονιά” Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου

6) Το βίντεο από τον χορό “Γεωργαλάκης” Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου

7) Το βίντεο από τον χορό “Μακρυνίτσα” Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου

8) Το τραγούδι από τον χορό “Δετός Χίου” Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου

9) Το τραγούδι από τον χορό “Άη Γιώργης Κέρκυρας” Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου

10) Το τραγούδι από τον χορό Κοντούλα Λεμονιά” Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου

11) Το βίντεο με το απλοποιημένο κινητικό μοτίβο του χορού “Δετός Χίου” Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λήμνου