Σεμινάριο με τίτλο: «Το κρυμμένο μυστικό της ιστορίας»

28/11/2022 μέχρι 11/12/2022. Σκοπός του σεμιναρίου είναι η ενίσχυση και η ενδυνάμωση των μαθητών/τριών, ώστε ως πολίτες του αύριο να καλλιεργήσουν θετική αντίληψη για τον τρόπο που θα αναλάβουν δράση ως ενήλικες για την εξασφάλιση του «ευ ζην». Να αποκτήσουν έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης για το μέλλον, ώστε να εξασφαλίζουν ένα υψηλό επίπεδο ποιότητας ζωής για τους ίδιους αλλά και για τις επόμενες γενιές. Μέσα από εκπαιδευτικές δραστηριότητες και παιχνίδια (παιχνίδια ρόλων και κινητικά, video, pod casts, QR codes), φύλλα εργασίας και αξιολόγησης οι μαθητές/τριες ενθαρρύνονται: α) να συμμετέχουν ενεργά στη μαθησιακή διαδικασία, β) να αναπτύξουν τις Δεξιότητες του 21ου αιώνα (4C’s) και τις Δεξιότητες του Νου‐ Ζωής: κριτική σκέψη, δημιουργικότητα, συνεργασία, επικοινωνία, ευελιξία, προσαρμοστικότητα, πρωτοβουλία, επίλυση προβλημάτων, ενσυναίσθηση, γ) να οπτικοποιήσουν θέματα, που σχετίζονται με την ενίσχυση των κοινωνικών δεσμών και την προαγωγή αξιών: σεβασμός, αποδοχή κλπ., συνδυάζοντας παράλληλα στοιχεία διακειμενικότητας αξιοποιώντας μύθους του Αισώπου.