08-10-2022. Απελευθέρωση της Λήμνου

Το Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2022, η Λήμνος γιορτάζει την 110 η Επέτειο της Απελευθέρωσής της από τον Τουρκικό ζυγό. Στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων για την απελευθέρωση της Λήμνου, οι μαθητές του σχολείου μας κατέθεσαν στεφάνι τιμώντας την ιστορία του τόπου τους (07-10-2022).

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Βλάχου Χρυσάνθη (ΠΕ08), Κορολόγου Στεφανία (ΠΕ11), Μαμέλη Θεοδώρα (ΠΕ78)

1

Προηγήθηκε συζήτηση για τα γεγονότα που εξελίχθηκαν στο νησί μας 1912, φτιάξαμε μια ομαδική αφίσα και απαγγείλαμε το ποίημα «Ογδόη Οκτωβρίου Δευτέρα το πρωί ελληνικά βαπόρια ήρθανε στη Λήμνο το νησί. Μπροστά πάγει ο «Αβέρωφ», ξοπίσω το «Ψαρά» πάνε να βομβαρδίσουν τον Τούρκο στα Στενά. Ο Παύλος Κουντουριώτης βάζει ολοταχώς πάει στα Δαρδανέλια που είναι ο εχθρός. Τα ελληνικά βαπόρια στο Μούδρο αράξανε τα είδαν οι Τουρκάλες κι αναστενάξανε»

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μαμέλη Θεοδώρα (ΠΕ78)