Επισκέψεις-Προγράμματα

2007-2008

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας: “To γέλιο στη ζωή μας ”.

2. 2008-2009

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας: “Οι Φίλοι για πάντα”.

Θεατρική Παράσταση Ο Μικρός Πρίγκιπας στο ΔΗΠΕΘΕ ΚΟΖΑΝΗΣ:
Μεταγραφή και προσαρμογή του αποσπάσματος “Ο Μικρός Πρίγκιπας και η Αλεπού ”
με τη μέθοδο “Κείμενο για όλους” από την Καραγιαννάκου Δέσποινα, φιλόλογο και
Δ/ντρια του ΕΕΕΕΚ και τον Καραγιάννη Θεόδωρο, Λογοπεδικό του Σχολείου. Ακολουθεί η
μεταγραφή του βιβλίου και η προσαρμογή του σε βιβλίο-εργαλείο πρώτης ανάγνωσης με τη
μέθοδο Κείμενο για όλους και το Βιβλίο εκπαιδευτικού, με τις απαραίτητες προσαρμογές
που ζητήθηκαν από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο:
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΟ ΣΩΣΤΟ.doc1
ΒΙΒΛΙΟ_ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ_ΣΩΣΤΟ.2doc1

3. 2009-2010

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας : “Ασκούμαι, τρέφομαι σωστά, ζω υγιεινά”.

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: “Το δάσος”
(Θεατρική διασκευή του έργου του Ρ.Φίσερ "Ιστορίες του δάσους").
Παρουσίαση του βιβλίου-εργαλείου ανάγνωσης και του βιβλίου εκπ/κού στην ημερίδα Καινοτόμων Έργων στην Ειδική
Αγωγή που οργανώθηκε από την ΠΕΕΠ (Πανελλήνια Ένωση Ειδικών Παιδαγωγών), τον Μαϊο του 2010

4. 2010-2011
Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας : "Κυκλοφορώ με ασφάλεια ως πεζός".

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: "Το κλίμα αλλάζει, εμείς αλλάζουμε;"

Θεατρική παράσταση "Ο Μικρός Πρίγκιπας στον πλανήτη των Παραμυθιών".

Συμμετοχή στο «Θεσμό Αριστείας και Καινοτομίας στην Α/θμια και Δ/θμια Εκπαίδευση»,
όπου διακρίθηκε η δουλειά του Σχολείου μεταξύ των 10 καλύτερων εργασιών. Στην Ιστοσελίδα του <>, είναι ανηρτημένη η προσπάθεια των εκπαιδευτικών να μεταγράψουν
(σε βιβλίο εργαλείο ανάγνωσης με τη μέθοδο <>,και να μεταφέρουν στη θεατρική σκηνή ένα απόσπασμα από
το έργο του Σαιντ Εξυπερύ <>. Ακολουθεί η παρουσίαση όπως είναι ανηρτημένη στο ΥΠΑΙΘ
ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

1. Σχολική εκδρομή το 2007 :

Επίσκεψη στο Κουρί Κοζάνης και στο Λαογραφικό μουσείο Κοζάνης.

2. Σχολική εκδρομή το 2008 :

Επίσκεψη στο Φούφα νομού Κοζάνης και στην Παναγίτσα νομού Πέλλας.

3. Σχολική εκδρομή το 2009 :

Επίσκεψη στο Κέντρο-Σχολή Θεραπευτικής Ιππασίας στο Βαρικό νομού Φλώρινας.

4. Σχολική εκδρομή το 2010 :

Επίσκεψη στην Καστοριά.

5. Σχολική εκδρομή το 2011 :

Επίσκεψη στο Βελβεντό νομού Κοζάνης, στον υδροηλεκτρικό σταθμό και στην τεχνητή λίμνη «Πολυφύτου».

6. Μάϊος 2012 : Παρουσίαση στην ΠΕΕΠ (Πανελλήνια Ένωση Ειδικών Παιδαγωγών) Πρώτες Βοήθειες, με την μέθοδο Κείμενο για όλους, με εκπροσώπηση του σχολείου από την κ. Γιώτη Ελένη Σχολική Νοσηλεύτρια Η παρουσίαση ακολουθεί:
20_05_2012

7. Ιούνιος 2012: ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ : Ο Καραγκιόζης δακτυλογράφος, στα πλαίσια της επαγγελματικής αγωγής και κατάρτισης των μαθητών μας.

8. Φεβρουάριος 2013: Το σχολείο παίρνει μέρος στο «Πρόγραμμα Προαγωγής και Καταγραφής της Στοματικής Υγείας του Ελληνικού Πληθυσμού», το οποίο υλοποιείται από την Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία σε συνεργασία με την Colgate και την επιστημονική ευθύνη του Καθηγητή της Οδοντιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Κωνσταντίνου Ουλή.

9. Μάρτιος 2013: Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης του ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης <> για την επίτευξη μεγαλύτερης εξοικείωσης με τον χώρο της υποκριτικής, έτσι ώστε να προετοιμαστεί καλύτερα από τους μαθητές η παρουσίαση του Καραγκιόζη περιβαλλοντολόγου, τον Ιούνιο.
10. Απρίλιος 2013 : Οι μαθητές σε στούντιο για την παραγωγή του cd για το σχολείο.
11. Μάιος 2013: Παρουσίαση του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπ/σης με θέμα Ενέργεια και Περιβάλλον:Αλλάζω σημερα, κερδίζω στο μέλλον, στις 16/5/2013 στα πλαίσια του Προγράμματος Γιορτή Μαθητικής Δημιουργίας, στο Πνευματικό Κέντρο Πτολ/δας. Η αφίσα του Προγράμματος ακολουθεί:
ΑΦΙΣΑ
Επίσης θα πραγματοποιηθεί επίσκεψη των παιδιών σε συνεργαζόμενο οδοντίατρο,στα πλαίσια του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΤΗΣ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ, το οποίο πραγματοποείται από την Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία σε συνεργασία με την Colgate.
12. Μάιος 2013: Από 17/5/2013 έως 15/6/2013 στην Δημοτική βιβλιοθήκη Πτολ/δας γίνεται μία έκθεση με θέμα:
Mουσικά Όργανα από ανακυκλώσιμα υλικά μουσική
13. Tαυτόχρονα ηχογραφήθηκε σε επαγγελματικό στούντιο το cd του ΕΕΕΕΚ Πτολ/δας με ένα πρωτότυπο σε στίχο και μουσική επένδυση τραγούδι.
14.ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2014
Στα πλαίσια του Προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής οι μαθητές επισκέφθηκαν την Τροχαία Εορδαίας όπου τους έγινε παρουσίαση εποπτικού υλικού, παρακολούθησαν μία σχολική τροχονόμο
<>, και τέλος οι μαθητές του Εργαστηρίου Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος επισκέφθηκαν ένα γεωπονικό κατάστημα με εργαλεία και φυτικά προϊόντα.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

ΑΦΙΣΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΔΩΡΙΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΙΑ ΕΟΡΔΑΙΑΣ
15. ΜΑΡΤΙΟΣ 2014
Το σχολείο παίρνει μέρος στο διεθνή διαγωνισμό ΑΜΟRES για τη δημιουργία λογότυπου μαζί με άλλα σχολεία της Ελλάδας. Η πρότασή μας είναι η παρακάτω:
AMORES LOGO EEEEK PTOL DASl
Το ΕΕΕΕΚ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ κερδίζει το πρώτο βραβείο αφίσας στο διεθνή διαγωνισμό AMORES με τη συγκεκριμένη αφίσα.
MAΪΟΣ 2014
Στις 6/5/2014 παρουσιάζει στη Γιορτή Μαθητικής Δημιουργίας το πρόγραμμά του για την Κυκλοφοριακή Αγωγή. Στα πλαίσια του Προγράμματος Κυκλοφορώ με ασφάλεια, οι μαθητές διένειμαν φυλλάδια όπως τα παρακάτω:
ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ (10)
Φυλλάδιο για να μοιραστεί!
Επίσης οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, έκαναν διάφορες χειροποίητες κατασκευές με θέμα την κυκλοφοριακή αγωγή όπως: Το Χριστουγεννιάτικο δέντρο του Κ.Ο.Κ., το Πασχαλινό στεφάνι του Κ.Ο.Κ., οι κούκλες των συναισθημάτων και η αναπαράσταση του οδικού δικτύου της πόλης μας σε μακέτα.
ΜΑΚΕΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΑΚΙ ΤΟΥ Κ.Ο.Κ.
ΚΟΥΚΛΕΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ