Πρόσφατα σχόλια

SOS Δελτίο Τύπου – ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΝΕΟΛΑΙΑΣ

Oδηγίες ΕΟΔΥ

Αυτόνομη Διαβίωση – Κοινωνική Επαγγελματική Αγωγή

Σε τέσσερις ημέρες επιστρέφουμε στις σχολικές αίθουσες, για αυτό ας παρακολουθήσουμε τώρα, ένα  ιδιαίτερα ευκατανόητο  βίντεο, με θέμα: «Επιστρέφω στο σχολείο και μένω υγιής»

Ενημερωτικό βίντεο με οδηγίες προς τους μαθητές και τις μαθήτριες, για την επιστροφή τους στα σχολεία, μετά την προσωρινή διακοπή της φοίτησης λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού.(Παραγωγή του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου, του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας)

Κοινωνική Επαγγελματική Αγωγή-Αυτόνομη Διαβίωση

Θεματική 7η: O κόσμος είναι κύκλοι…και ΕΓΩ είμαι στο κέντρο τους

Σε αυτήν τη θεματική, οι κύκλοι είναι ομόκεντροι : ο μεγάλος κύκλος είναι ο πλανήτης μου, η γη.  Εφάπτεται με τον κύκλο της χώρας μου, της Ελλάδας. Ακολουθεί ο κύκλος της πόλης που ζω, της Αθήνας. Ο κύκλος της πόλης μου, εφάπτεται με δύο κύκλους: της περιοχής που είναι το σπίτι μου και της περιοχής που βρίσκεται το σχολείο μου, το Νέο Ηράκλειο. Στο κέντρο όλων των προηγούμενων κύκλων, »υπάρχει» ο δικός μου κύκλος το ΕΓΩ.

Παρατηρούμε τους κύκλους και τη μεταξύ τους σχέση.

Γράφουμε τις λέξεις που λείπουν

Χρωματίζουμε ακολουθώντας τις οδηγίες

Αυτόνομη Διαβίωση-Κοινωνική Επαγγελματική Αγωγή

Εκτυπώστε τις σελίδες και  χρωματίστε  με ότι χρώματα θέλετε!

Εδώ θα χρειαστείτε τη βοήθεια των γονιών σας. Κατεβάζετε στο κινητό σας ή στο tablet την εφαρμογή Quiver (είναι δωρεάν εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας),  πατάτε το εικονίδιο « πεταλούδα»  και ακολουθείται τα μηνύματα που εμφανίζονται στην οθόνη.  θα δείτε κάτι μαγικό!!!

Σκρέτη Ευαγγελία-ΠΕ87.06.50

Αυτόνομη Διαβίωση-Κοινωνική Επαγγελματική Αγωγή

Σε μία εβδομάδα ξαναγυρνάμε στα σχολεία..

Θυμόμαστε λοιπόν μερικούς βασικούς κανόνες υγιεινής:

1) διαβάζοντας την κάρτα, που αφορά στην Εκπαίδευση της τουαλέτας (από τη σελίδα Λογοθεραπείας, της κ.Ευθυμιάδου Ολυμπιάννας)

2) παρακολουθώντας ένα εκπαιδευτικό βίντεο, ώστε να μάθουμε τους τρόπους που θα εφαρμόζουμε μέσα στις σχολικές αίθουσες, για να προστατεύουμε τη δική μας υγεία, την υγεία των συμμαθητών και των εκπαιδευτικών μας.

Πάμε πίσω στα σχολεία, με ασφάλεια και υγεία (Health & Safety in schools, against Covid-19)

Ενημερωτικό βίντεο για θέαση από γονείς, εκπαιδευτικούς και παιδιά σχολικής ηλικίας, σε σχέση με τα μέτρα προστασίας και ασφάλειας, από τον κορωνοϊό, στις σχολικές μονάδες.

Κοινωνική Επαγγελματική Αγωγή-Αυτόνομη Διαβίωση

Εγώ….θα διαβάσω το αγαπημένο μου παραμύθι

Η σελίδα του αρχείου που ακολουθεί, είναι ένας τρόπος να διευκολύνουμε έναν μαθητή ή μια μαθήτρια, στην ανάγνωση ενός εύκολου κειμένου.

Οδηγίες :

1.    Ξεκινώ την ανάγνωση, ακολουθώντας την αρίθμηση των εικόνων και των μικρών κειμένων.

1.   Χρωματίζω την κάθε εικόνα, κάνοντας πιο προσωπικό και πιο ‘’ζωντανό’’ το παραμύθι μου.

Μαθηματικά-Προπαίδεια μέρος 1ο

Πεπόνη Χριστίνα-ΠΕ03