Βραβεία 4ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Δημιουργίας «Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου»

Το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Άργους Ορεστικού, με υπεύθυνη καθηγήτρια τη φιλόλογο Μαρία Νένου, συμμετείχε στον 4ο Διεθνές Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Δημιουργίας και διακρίθηκε λαμβάνοντας “Έπαινο” στην κατηγορία των Γυμνασίων. Ακολουθεί η ανακοίνωση της Εκπαιδευτικής ΡάδιοΤηλεόρασης:

ISTORIA THS POLHS2

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) με το Γενικό Συμβούλιο Βιβλιοθηκών του ΥΠΑΙΘ, το Τμήμα Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας του Ιονίου Πανεπιστημίου, το Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, τα Γενικά Αρχεία του Κράτους (ΓΑΚ) και το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων & Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ) συν-διοργανώνουν Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Δημιουργίας «Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης της χώρας και της Ομογένειας.

Ο Διαγωνισμός διοργανώνεται για τέταρτη σχολική χρονιά το σχολικό έτος 2021-22 και  απευθύνεται στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης έχοντας ως θεματική την ιστορία της πόλης τους από την ίδρυση του Νεότερου Ελληνικού Κράτους έως σήμερα.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι οι μαθητές/μαθήτριες, με τη συνεργασία των εκπαιδευτικών, να γίνουν οι ίδιοι δημιουργοί, να αξιοποιήσουν τα διαθέσιμα τεχνικά μέσα και να πειραματιστούν με εκφραστικούς τρόπους που θα επιλέξουν, ώστε να εξοικειωθούν με τη «γλώσσα» της οπτικοακουστικής και της κινηματογραφικής αφήγησης, να γνωρίσουν τις τεχνικές απαιτήσεις ενός  ψηφιακού έργου, να βιώσουν την εμπειρία της σύνθεσης μιας οπτικοακουστικής ή ψηφιακής δημιουργίας και να αποκτήσουν στην πράξη δεξιότητες οπτικοακουστικού και ψηφιακού γραμματισμού. Επιπλέον η αναζήτηση και εξοικείωση των μαθητών/τριών με την έννοια του αρχείου και του τεκμηρίου, η συμμετοχή στην αναζήτηση, ανάσυρση και διάσωση ιστορικών τεκμηρίων όπως και στην επεξεργασία και τεκμηρίωση των πηγών αυτών, η ανάδειξή τους με τη ματιά των νεότερων γενεών, η αξιοποίησή τους σε μαθητικές δημιουργίες και η διάχυσή τους στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο μέσα από σύγχρονες τεχνολογικές πλατφόρμες που θα τροφοδοτήσει η ίδια η εκπαιδευτική κοινότητα.

Τα βραβεία του Διαγωνισμού 2021-22 είναι:

Κατηγορία Γυμνασίων

1o βραβείο: 4ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας Αττικής

2ο βραβείο: 7ο Γυμνάσιο Περιστερίου

3ο βραβείο: 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου

Βραβείο Ψηφιακής Δημιουργίας: Εκπαιδευτήρια Δούκα

Έπαινος: Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Άργους Ορεστικού

Έπαινος για την επαγγελματική αρτιότητα: Γυμνάσιο Βουκολιών Χανίων

Έπαινος ομαδικής συμμετοχής για την προσπάθεια ανίχνευσης της ιστορίας της πόλης: 1ο Γυμνάσιο Γέρακα

Κατηγορία Λυκείων

1ο βραβείο: Μουσικό Σχολείο Ξάνθης

2ο βραβείο: ΓΕΛ Νέας Περάμου Αττικής

3ο βραβείο: εξ ημισείας: ΓΕΛ Νιγρίτας, Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων

Βραβείο Ψηφιακής Δημιουργίας: 2ο Λύκειο Θέρμης «Γιώργος Ιωάννου»

Έπαινος για την επαγγελματική αρτιότητα: ΓΕΛ Νεμέας

Δείτε τις μαθητικές δημιουργίες στο Φωτόδεντρο/i-create

Τα σχολεία που διακρίθηκαν θα ενημερωθούν προσεχώς για τη διαδικασία βράβευσης.

Οι βραβευμένες μαθητικές δημιουργίες θα προβληθούν στην τηλεοπτική ζώνη της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης στον τηλεοπτικό σταθμό της Βουλής των Ελλήνων, κάθε Σάββατο 10-11 πμ.

ΠΗΓΗ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ