Το σχολείο μας

Το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Γαλατά βρίσκεται στο Γαλατά Τροιζηνίας και συστεγάζεται με το ΓΕΛ Γαλατά και το Ε.ΠΑ.Λ Γαλατά. Ιδρύθηκε το 2002, μετά από πολλές προσπάθειες από τη διευθύντρια εκπαίδευσης Μανδαλή Ευδοξία. Παρά το γεγονός, ότι είναι ένα μικρό σχολείο, διαθέτει όλες τις απαραίτητες υλικοτεχνικές υποδομές (ανακαινισμένη αίθουσα αυτόνομης διαβίωσης, σύγχρονο θερμοκήπιο, εργαστήριο καλλιτεχνικών, αίθουσα μουσικής με όργανα), για να παρέχεται στους μαθητές όσο το δυνατόν καλύτερη εκπαίδευση.

Τα τελευταία χρόνια, το σχολείο μας εκτός από εκπαιδευτικό προσωπικό, στελεχώνεται και από Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, ψυχολόγο, λογοθεραπεύτρια, κοινωνικό λειτουργό, σχολική νοσηλεύτρια και βοηθητικό προσωπικό. Όλοι μαζί, συνεργαζόμαστε αρμονικά για να προσφέρουμε στους μαθητές ένα ασφαλές και προστατευμένο εκπαιδευτικό περιβάλλον που προσφέρει στους μαθητές όσο το δυνατόν περισσότερα εφόδια για να είναι έτοιμα στην ενήλικη ζωή τους.