Καλωσήλθατε

Το Σχολείο μας

Το 1ο ΕΕΕΕΚ Δήμου Θέρμης είναι Σχολική μονάδα Ειδικής Αγωγής της Δ/θμιας Εκ/σης Ανατολικής Θεσ/νίκης, το οποίο ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2003. Στο σχολείο λειτουργούν ένα εργαστήριο κηπουρικής και δύο εργαστήρια χειροτεχνίας τα οποία αποτελούν βασικό άξονα εκπαίδευσης των μαθητών.
Παράλληλα οι μαθητές διδάσκονται μαθήματα Ν. Γλώσσας, Κοινωνικής και Επαγ/κής Αγωγής, Φυσικής Αγωγής,Μουσικής, Πληροφορικής και Μαθηματικών.
Τέλος το Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό του σχολείου στα εργαστήρια  Φυσικοθεραπείας, Εργαθεραπείας, Αυτόνομης Διαβίωσης και Ψυχολογικής υποστήριξης παρέχει στους μαθητές σε εξατομικευμένο επίπεδο τις παραπάνω υπηρεσίες.
Η παραπάνω προσπάθεια των παραπάνω ομάδων εκπαιδευτικού και ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού είναι μια συλλογική και συντονισμένη προσπάθεια η οποία έχει ως κύριο άξονα τη μάθηση εξασφαλίζοντας για τους μαθητές του σχολείου τη μεγαλύτερη δυνατή ψυχολογική και συναισθηματική ισορροπία.