ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ για τις 3ΔΕΚ

Εν όψει της 3ης Δεκεμβρίου – Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία το ΕΕΕΕΚ Έδεσσας οργανώνει βιωματικές δράσεις στα πλαίσια των Εργαστηρίων του. Ειδικότερα, οι μαθητές των Γυμνασίων – Λυκείων του Δήμου Έδεσσας θα συμμετέχουν σε κοινές ομάδες εργασίας με τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ Έδεσσας.
Από την Δευτέρα 04 Δεκεμβρίου 2017 μέχρι και την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017 από τις 08:15πμ – 13:15μμ, το ΕΕΕΕΚ Έδεσσας θα υλοποιήσει εργαστήρια α)Μαγειρικής-Ζαχαροπλαστικής β)Ανθοκομίας-Κηπουρικής και γ)Καλλιτεχνικών με σκοπό να προάγει την συνεκπαίδευση των μαθητών Ειδικής Αγωγής και Γενικής Εκπαίδευσης.

Οι δράσεις-εκδηλώσεις στοχεύουν στην ισότιμη συμμετοχή των μαθητών στην εκπαιδευτική διαδικασία, η ευαισθητοποίηση των μαθητών των σχολείων γενικής και ειδικής εκπαίδευσης σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, η καλλιέργεια σεβασμού στη διαφορετικότητα και τέλος η ανάπτυξη δεξιοτήτων ενσυναίσθησης στους μαθητές αμφότερων των σχολικών πλαισίων.

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται