Η Παγκόσμια Ημέρα για τα Άτομα με Αναπηρίες εορτάστηκε μαζί με το αγαπημένο μας Τμήμα Ένταξης του 2ου Γυμνασίου Σύρου!

Ο σκοπός της από κοινού εκδήλωσης ήταν η συνειδητοποίηση της διαφορετικότητας του καθενός μας πέρα από ταμπέλες και βαρύγδουπες δηλώσεις. Αφού συγκεντρωθήκαμε στη φιλόξενη αίθουσα των Εικαστικών του σχολείου μας, μαθητές και εκπαιδευτικοί παρακολουθήσαμε το βίντεο “τα γυαλιά της διαφορετικότητας”  χωριστήκαμε σε ομάδες και παίξαμε το αγαπημένο μας Quizziz, τα οποία επιμελήθηκε η φιλόλογος του σχολείου μας.

Στη συνέχεια, μας έκανε τη τιμή να μας επισκεφτεί ο κ. Νίκος Ρούσσος για να μοιραστεί με τους μαθητές μας την εμπειρία του σχετικά με τη ζωή του σε αμαξίδιο, αλλά και τη συμμετοχή του σε Πανελλήνιους αγώνες. Έπειτα, βγήκαμε στο προαύλιο για να μπουν πραγματικά στη θέση του κ.Νίκου, δοκιμάζοντας το αμαξίδιο αλλά και το χειρήλατο αμαξίδιο και το wakeboard.

Η ανταπόκριση των μαθητών ήταν εξαιρετική! Η ήμερα για τη διαφορετικότητα στέφθηκε με επιτυχία, αφού η ενσυναίσθηση των μαθητών καλλιεργήθηκε σε ύψιστο βαθμό!

total2

total1