Κατασκευή μάσκας από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγρινίου

Σύμφωνα με τους ειδικούς, η ευρεία χρήση μάσκας από τους πολίτες μπορεί να περιορίσει τη μετάδοση της Covid-19 σε διαχειρίσιμο εθνικό επίπεδο και να αποτρέψει νέα κύματα της πανδημίας σε παγκόσμιο επίπεδο.  Ακόμη και οι αυτοσχέδιες μάσκες μειώνουν δραματικά το ποσοστό μετάδοσης του ιού, αν αρκετοί άνθρωποι τις φορούν σε δημόσιους χώρους, σε συνδυασμό με τα μέτρα κοινωνικής αποστασιοποίησης.

Το προσωπικό του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγρινίου κατά τη διάρκεια αναστολής λειτουργίας των σχολικών μονάδων, πέρα από τους διάφορους τρόπους εκπαίδευσης (σύγχρονη – ασύγχρονη) που χρησιμοποίησε για να διατηρήσει την επαφή με τους μαθητές του, εκμεταλλεύτηκε το χρόνο, προετοιμάζοντας όσο μπορούσε καλύτερα την επάνοδο στο σχολείο.

Αρκούσε μόνο μια ιδέα για να αντιμετωπιστούν νέες προκλήσεις: «Γιατί δεν φτιάχνουμε μόνοι μας μάσκες υφασμάτινες για τα παιδιά μας;»  Σε σύντομο χρόνο αγοράστηκε ραπτομηχανή, τα απαραίτητα υλικά και το εργαστήριο των Καλλιτεχνικών του σχολείου μετατράπηκε από όλους  (τηρώντας τους κανόνες προστασίας) σε ραφείο!!!  Ακόμη και οι λιγότερο σχετικοί βρήκαν τρόπο για να συνεισφέρουν στο εγχείρημα.  Το παραγόμενο αποτέλεσμα δικαίωσε το προσωπικό του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγρινίου.

«Μάθε τέχνη και άστηνε δε λένε;» Έτσι, οι εκπαιδευτικοί, το ειδικό εκπαιδευτικό και ειδικό βοηθητικό προσωπικό προσπάθησαν να γίνουν ζωντανό παράδειγμα για τα παιδιά.  Η επιστροφή στις σχολικές τάξεις την 1 Ιουνίου τους βρήκε έτοιμους, να τηρήσουν όλα τα μέτρα που υπέδειξε ο ΕΟΔΥ χρησιμοποιώντας και τις χειροποίητες μάσκες.

Και ΝΑΙ η μάσκα μπορεί να κρύβει το πρόσωπο, αλλά να είστε σίγουροι ότι από κάτω υπάρχει ένα διάπλατο χαμόγελο!!!!