Το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγρινίου συμμετέχει στην 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019, το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγρινίου συμμετείχε στις αθλητικές δραστηριότητες από το ΥΠΑΙΘ για την 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Το σύνθημα της ημέρας ήταν «Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου». Οι βασικοί στόχοι της ημέρας του σχολικού αθλητισμού είναι δυο: να ενισχύσουμε τον υγιεινό τρόπο ζωής, εν γένει, την άσκηση, τη σωστή διατροφή και να τονισθούν οι αξίες που ενσαρκώνει ο αθλητισμός, δηλαδή η ευγενής άμιλλα, ο υγιής ανταγωνισμός, η προσπάθεια του να γίνεσαι κάθε μέρα ο ίδιος καλύτερος και να ξεπερνάς τον ίδιο σου τον εαυτό. Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες ειδικά προσαρμοσμένες στις δικές τους ανάγκες. Συναγωνίστηκαν με τους συμμαθητές τους σε πολλά αθλήματα και παιχνίδια και έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό μαζί με το πιο όμορφο χαμόγελό τους.