To E.E.E.EK Αγρινίου γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης

Σήμερα, Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου 2018, το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγρινίου τίμησε την Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης. Η Ειρήνη αποτελεί ένα σημαντικό αγαθό για την ατομική και συλλογική πρόοδο, αλλά και την ευημερία όλων των ανθρώπων σε όλες τις άκρες του πλανήτη μας. Οι μαθητές του σχολείου μας, συμμετέχοντας σε μικρές δράσεις που διεξάγονταν σε όλη τη διάρκεια της ημέρας αντάλλαξαν απόψεις για το τι σημαίνει ειρήνη για τους ίδιους και γιατί είναι σημαντική για τη ζωή μας. Οι μαθητές αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο, βρήκαν ποιήματα που έχουν γραφτεί για την ειρήνη και τα διάβασαν στους συμμαθητές τους. Άλλοι, αναζήτησαν έργα τέχνης που συμβολίζουν το αγαθό της ειρήνης και κάποιοι ζωγράφισαν το σήμα της ειρήνης. Όλοι μαζί τραγουδήσαμε τραγούδια και ευχηθήκαμε να επικρατεί η ειρήνη πάντα, σε όλο τον κόσμο, γιατί όλοι οι άνθρωποι έχουμε δικαίωμα στην ειρήνη.