Μαθήματα

ΓΛΩΣΣΑ

Βασικός σκοπός της διδασκαλίας του γλωσσικού μαθήματος είναι να βοηθήσει τους μαθητές να αναπτύξουν τη γλωσσική τους ικανότητα, έτσι ώστε να χειρίζονται με επάρκεια και αυτοπεποίθηση τόσο τον προφορικό όσο και το γραπτό λόγο.

Με την αποτελεσματική χρήση, του γλωσσικού κώδικα ο μαθητής επιτυγχάνει την ενδυνάμωση της επικοινωνιακής ικανότητας σ’ όλες τις εκφάνσεις της καθημερινής του ζωής ,γεγονός που τον βοηθά ν’ αναπτύσσεται συναισθηματικά , να εντάσσεται ομαλότερα στον κοινωνικό του περίγυρο και να καθίσταται αυτόνομη προσωπικότητα.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Ένα από τα αγαπημένα μαθήματα των μαθητών , το οποίο είναι απαραίτητο για την καθημερινή ζωή και τις καθημερινές συναλλαγές τους .Η διδασκαλία γίνεται με όμορφο τρόπο , ευχάριστο, παραστατικό, χρησιμοποιώντας γεωμετρικά σχήματα και χρωματιστές κιμωλίες. Έτσι έχουμε θεωρία και πράξη μαζί, σκέψη και εικόνα μαζί, οπτική μνήμη και σύγκριση με την πραγματικότητα. Τα αποτελέσματα είναι ευχάριστα και θετικά

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Ο σκοπός του μαθήματος αυτού είναι η γνώση του ρόλου τους ως πολίτης, η κατανόηση και άσκηση των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεών τους στην καθημερινή ζωή εντός και εκτός του σχολείου, για την μελλοντική ένταξη και ενεργό συμμετοχή τους στην κοινωνική και οικονομική ζωή.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Προτεραιότητα της Φυσικής Αγωγής είναι η ανάπτυξη των κινητικών δεξιοτήτων των μαθητών και μέσω αυτών η καλλιέργεια των φυσικών τους ικανοτήτων, καθώς και η ενίσχυση της υγείας τους. Η προσπάθειά μας είναι “ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕ.”

ΜΟΥΣΙΚΗ

Σκοπεύει στην καλλιέργεια της αισθητικής ικανότητας και ευαισθησίας ,στην ανάπτυξη της κατανόησης και απόλαυσης της μουσικής και στην απελευθέρωση της δημιουργικής ικανότητας των παιδιών.