Ωφέλιμα και βλαβερά έντομα.

Συγγραφέας: ΔΕΛΛΙΟΥ ΕΥΘΑΛΙΑ | Κατηγορία Άνοιξη | , στις 19-05-2020

Παιδάκια μου γλυκά καλημέρα όλη μέρα!

Μιλώντας τόσες μέρες για τα έντομα είναι καιρός να αναφέρουμε πως όλα τα έντομα δεν είναι καλά, ωφέλιμα, χρήσιμα για τον άνθρωπο. Κάποια είναι βλαβερά έντομα τα οποία προκαλούν καταστροφές, κάνουν δηλαδή κακά πράγματα.

Κοιτάξτε τις εικόνες με τους γονείς σας και πείτε:

Ποιά έντομα είναι ωφέλιμα και ποιά βλαβερά;

Ποιά από αυτά γνωρίσαμε;

Ποιά ξέρετε; Ποιά έχετε δει;

Θέλω να κοιτάξετε προσεκτικά τους πίνακες και να προσπαθήσετε να παίξετε το παιχνίδι, σέρνοντας κάθε έντομο στην σωστή πλευρά…Πάμε…

Σήμερα θα μιλήσουμε για δύο βλαβερά έντομα το κουνούπι και την ψείρα.

Διαβάστε μια υπέροχη παρουσίαση για το κουνούπι από την ιστοσελίδα Dreamskindergarden, της Ανθής Ζήση

Έπειτα ακούστε το μύθο του Αισώπου «το κουνούπι και το λιοντάρι»

Ποιο είναι το δίδαγμα του μύθου;

Τώρα για να ξεπιαστούμε για πάμε να τραγουδήσουμε και να παίξουμε αυτό το μουσικοκινητικό τραγουδάκι.

Για να πούμε λίγα πράγματα και για την ψείρα.. για αυτό το μικροσκοπικό ενοχλητικό ζουζούνι που επισκέπτεται τα κεφάλια μας…

Ακούστε με προσοχή το παραμύθι  «μια ψείρα εδώ, μια ψείρα εκεί, μια ψείρα παραπέρα..»

Ποιηματάκι γαι την ψειρούλα

Για να βρούμε και να μάθουμε ταυτόχρονα το γραμματάκι ψ

Τραγουδάκι μουσικοκινητικό

Τελειώνοντας θα ήθελα να ζωγραφίσετε κάτι που σας άρεσε, που σας έκανε εντύπωση από το σημερινό το μάθημα!!!

Καλά να περνάτε γλυκά μου ζουοζουνάκια!!!!