Αρχική » # Μένουμε σπίτι – προτάσεις » Προτάσεις από το SaferInternet4Kids

Προτάσεις από το SaferInternet4Kids

«Τώρα που έκλεισαν τα σχολεία κάθε γονιός προβληματίζεται πως θα απασχολήσει τα παιδιά με δημιουργικό τρόπο. Είναι μια καλή ευκαιρία να περάσουμε ποιοτικό χρόνο μαζί τους. Να διαβάσουμε, να παίξουμε, να κάνουμε κατασκευές, να μαγειρέψουμε μαζί…

Οι συμφωνίες που έχουμε κάνει με τα παιδιά μας  για τα όρια μπροστά στην οθόνη σε πολλές περιπτώσεις θα καταστρατηγηθούν στην παρούσα φάση, καλό όμως είναι να σιγουρευτούμε ότι τουλάχιστον η ενασχόλησή τους με τον ψηφιακό κόσμο θα είναι ποιοτική».

1. Προτάσεις για ποιοτικό χρόνο μπροστά στην οθόνη από το SaferInternet4Kids

για διάφορες ηλεκτρονικές ιστοσελίδες οι οποίες εμπεριέχουν εκπαιδευτικό υλικό, διαδραστικά βιβλία, λογισμικό, οπτικοακουστικό υλικό και δραστηριότητες για παιδιά (κλικ στην εικόνα).

2. Προτάσεις για θέατρο-κινηματογράφο-βιβλία από τον …καναπέ μας

Συγκεντρωμένες προτάσεις που έχουν σχέση με το θέατρο, τον κινηματογράφο και βιβλία online.

Διαδικτυοπράκτορες …εν δράση!

για την Α' τάξη
για την Β' τάξη
για την Γ' τάξη
για την Δ' τάξη
για την E' τάξη
για την Στ' τάξη

Κυψελοτάξη

Μαθαίνουμε στο σπίτι

Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε τα μαθήματα από τη σελίδα της ΕΡΤ.

Μικρότοπος στο Φωτόδεντρο