Αρχική » # Μένουμε σπίτι – προτάσεις

# Μένουμε σπίτι – προτάσεις

Αγαπητοί γονείς και αγαπητά παιδιά,

τώρα που μένουμε σπίτι πρέπει όλοι να προσπαθήσουμε να αξιοποιήσουμε το χρόνο μας όσο γίνεται πιο δημιουργικά.

Ακολουθούν μερικές προτάσεις για τη δημιουργική απασχόληση παιδιών μέσω διαδικτύου. Οι διαδικτυακές δραστηριότητες και η περιήγηση των μικρών παιδιών πρέπει να γίνεται πάντα υπό την επίβλεψη και την καθοδήγηση κάποιου ενήλικα.

Πατήστε πάνω στις υπογραμμισμένες λέξεις για να μεταβείτε στις ιστοσελίδες,

Αν δεν παίζουν δοκιμάστε και σε άλλον φυλλομετρητή (Firefox, Chrome, κ.α.)

1. Ακούστε παραμύθια ή διαβάστε ιστορίες και ψηφιακά βιβλία στον «Μικρό Αναγνώστη».

Επιλέξτε «Να σου πω μια ιστορία» και διαλέξτε το παραμύθι που θέλετε να ακούσετε -μπορείτε παράλληλα να ξεφυλλίζετε και να διαβάζετε την ιστορία.

2. Δείτε εκπαιδευτικά βίντεο, θεατρικές παραστάσεις:

– στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση

– Παιδικές θεατρικές παραστάσεις του Εθνικού Θεάτρου

3. Εξασκηθείτε στα μαθήματα με ασκήσεις και παιχνίδια:

– Με το Εκπαιδευτικό Λογισμικό Δημοτικού, από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο του Υπουργείου Παιδείας.

– Με τα Διαδραστικά σχολικά βιβλία. Επιλέξτε το βιβλίο που θέλετε και διαλέξτε διαδραστικό βιβλίο μαθητή (εμπλουτισμένο html). Τα εμπλουτισμένα βιβλία έχουν «πολυμεσικό» (multimedia) περιεχόμενο, δηλαδή περιλαμβάνουν βίντεο, εικόνα, ήχο, υπερκείμενο, υπερσυνδέσεις, γραφήματα, πίνακες, παιχνίδια, κουίζ, χάρτες, κ.α.

– Με τα εργαλεία ανάγνωσης και διδασκαλίας της λογοτεχνίας στο Δημοτικό Σχολείο από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας.

– Με υλικό από τον Εθνικό Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού Περιεχομένου ΜΙΚΡΟΤΟΠΟΣ «Φωτόδεντρο ΔΗΜΟΤΙΚΟ».

– Με υλικό από την Εκπαιδευτική πύλη Αερόστατο, ειδικά σχεδιασμένη για παιδιά 3-7 ετών, μέσα στην οποία μπορούν να παίζουν και παράλληλα να μαθαίνουν.

4. Επισκεφθείτε ιστότοπους με παιχνίδια και δραστηριότητες σχετικά με την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

– Υλικό σχετικά με την ασφάλεια στο Διαδίκτυο από το CyberKid για μικρά (6-10 ετών) και μεγάλα (11-14) παιδιά. και Παιχνίδια

Παιχνίδια από την ιστοσελίδα του saferinternet και υλικό για παιδιά δημοτικού

– Υλικό από το saferinternet4kids, όπως το Υλικό Δημοτικού, τα Βιβλία και το  Υλικό για γονείς

5. Επισκεφθείτε ιστότοπους με παιχνίδια και δραστηριότητες επιμορφωτικού ενδιαφέροντος

Ταξίδι στη γνώση – κινούμενα σχέδια από το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ. Πρόκεται για μία σειρά από ταινίες κινουμένων σχεδίων, οι οποίες απεικονίζουν με μορφή comics αυτοτελείς εκπαιδευτικές ιστορίες, σχετικές με θέματα επιστήμης και τεχνολογίας.

– Το Μουσείο της Ακρόπολης διαθέτει διαδικτυακά ψηφιακές εφαρμογές που αναδεικνύουν τα εκθέματα και “φωτίζουν” πτυχές του αρχαίου ελληνικού
πολιτισμού, όπως το «Χρωμάτισε την Πεπλοφόρο», όπου ο μικρός χρήστης διαλέγει το πινέλο και τα χρώματα που επιθυμεί δημιουργώντας πολλές και απίθανες παραλλαγές στην εικόνα του αγάλματος της Πεπλοφόρου ή το Πρόγραμμα Γλαύκα, διαδικτυακό παιχνίδι για τα έργα αποκατάστασης των μνημείων της Ακρόπολης.

– Ένας αρχαίος ναός. Διαδικτυακό παιχνίδι για την αρχιτεκτονική των αρχαίων ελληνικών ναών.

– Εικονική Περιήγηση Ακρόπολης. Αποτελείται από εικόνες και πανοράματα υψηλής ανάλυσης, καθώς και από λεπτομερείς φωτογραφικές απεικονίσεις επιλεγμένων εξωτερικών όψεων των αρχαίων τειχών που περιβάλλουν το βράχο.

– Η Ζωφόρος του Παρθενώνα. γνωριμία με τη ζωφόρο είτε ανά λίθο, είτε μέσα από θεματικούς περιπάτους στις επιμέρους ενότητες (ιππείς, άρματα, θεοί κλπ) και παιχνίδια με τεστ μνήμης ή χρωματισμού.

– Αθηνά, Η θεά της Ακρόπολης. Εικονική περιήγηση στο Μουσείο, όπου ο χρήστης ακολουθώντας μία δέσμη φωτός αναζητεί και παρατηρεί τα επιλεγμένα εκθέματα της θεάς.

– Εκπαιδευτικές δραστηριότητες και παιχνίδια από το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού

– Παιχνίδια και δραστηριότητες για την Ευρωπαϊκή Ένωση.

6. Εισαγωγή στον προγραμματισμό:

– Γάτα και τυράκι στο Φωτόδεντρο

– Ανάψε το ρομποτάκι Lightbot για τα μεγαλύτερα παιδιά

– Code org,για τα μικρά παιδιά και για τα μεγαλύτερα  παιδιά (δεν χρειάζεται να κάνετε εγγραφή).

BlockyGames

– Scratch για τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης, πατήστε το εικονίδιο της Γης (πάνω αριστερά) και επιλέξτε ελληνικά (μην κάνετε εγγραφή, να τα αποθηκεύετε στον υπολογιστή σας)

Διαδικτυοπράκτορες …εν δράση!

για την Α' τάξη
για την Β' τάξη
για την Γ' τάξη
για την Δ' τάξη
για την E' τάξη
για την Στ' τάξη

Κυψελοτάξη

Μαθαίνουμε στο σπίτι

Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε τα μαθήματα από τη σελίδα της ΕΡΤ.

Μικρότοπος στο Φωτόδεντρο