Εργονομία

Ο υπολογιστής μας βοηθάει σε όλο και περισσότερες δραστηριότητες της καθημερινής μας ζωής. Πολλοί άνθρωποι αφιερώνουν αρκετές ώρες κάθε μέρα μπροστά στον υπολογιστή, για να ολοκληρώσουν μια εργασία τους ή για να ψυχαγωγηθούν.

• Ποιες επιπτώσεις μπορεί να έχει η πολύωρη χρήση του υπολογιστή στην υγεία μας;
  • Πώς πρέπει να διαμορφώσουμε το περιβάλλον εργασίας μας, ώστε να γίνει αυτή πιο ευχάριστη και ξεκούραστη;
  • Πώς θα μπορούσαμε να ρυθμίσουμε κατάλληλα την οθόνη μας, ώστε να γίνει ευκολότερη η εργασία μας στον υπολογιστή;

Η Εργονομία ασχολείται με τον τρόπο με τον οποίο ο άνθρωπος βρίσκεται σε αρμονία με το περιβάλλον του καθώς και με τα αντικείμενα με τα οποία έρχεται σε καθημερινή επαφή. Είναι σημαντικό να βελτιώνουμε το περιβάλλον εργασίας μας, για να μπορούμε να προστατεύουμε την υγεία μας και να εργαζόμαστε πιο αποδοτικά.

Παρακολουθήστε το παρακάτω βίντεο (χωρίς ήχο) που αφορά την εργονομία του υπολογιστή και σκεφτείτε ποια προβλήματα αντιμετώπισε ο πρωταγωνιστής του βίντεο.

Δραστηριότητες:

1. Βοήθησε το Γιαννάκη να θέσει σε λειτουργία τον υπολογιστή του.

2. Βοήθησε το μικρό Γιαννάκη να  πάρει τη σωστή θέση, για να δουλέψει στον υπολογιστή – Δραστηριότητα 1

3. Βοήθησε το μικρό Γιαννάκη να  πάρει τη σωστή θέση, για να δουλέψει στον υπολογιστή – Δραστηριότητα 2

Επιπλέον υλικό για τη Σωστή στάση του σώματος μπροστά στον υπολογιστή [πηγή:κύριος των υπολογιστών]

Διαδικτυοπράκτορες …εν δράση!

για την Α' τάξη
για την Β' τάξη
για την Γ' τάξη
για την Δ' τάξη
για την E' τάξη
για την Στ' τάξη

Κυψελοτάξη

Μαθαίνουμε στο σπίτι

Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε τα μαθήματα από τη σελίδα της ΕΡΤ.

Μικρότοπος στο Φωτόδεντρο