ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ Α΄ ΜΕΡΟΣ: ΕΠΟΧΗ ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟΥ

26 Μαρτίου 2020 ΑΡΚΟΥΛΗ ΕΛΕΝΗ

25-03-2020

Αγαπημένοι μου μαθητές,

Ξεκινάμε τη διαδικτυακή μας επικοινωνία, μιας και τη διαδικασία μάθησης δεν τη σταματούν ούτε οι “ιοί” ούτε οι αποστάσεις ούτε τα τείχη του σχολείου. Θα αναρτώ εργασίες ή δραστηριότητες και θα σας δίνω χρονικό περιθώριο για την ολοκλήρωσή τους. Τις πρωινές ώρες είμαι στη διάθεσή σας για επικοινωνία, σκέψεις προβληματισμούς, απορίες κλπ. Μη διστάσετε να μου στείλετε μήνυμα ή να μου τηλεφωνήσετε. Η επικοινωνία μας θα οργανωθεί καλύτερα το συντομότερο δυνατόν.

Ελένη Αρκουλή

1ο ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ

ΕΝΟΤΗΤΑ 1η Η εποχή του Διαφωτισμού

1. Μελετήστε την ενότητα από τις σελίδες 10-13 του σχολικού βιβλίου (http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-C105/751/4928,22482/) ή τη σχετική ανάρτηση στο ιστολόγιο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ στη διεύθυνση:

1. Απαντήστε γραπτά στα επόμενα ερωτήματα:

Α. ΕΡΩΤΗΜΑ

Τι ήταν ο Διαφωτισμός, πού και πότε εκδηλώθηκε;

Β. ΕΡΩΤΗΜΑ

Ποιες ήταν οι βασικές αντιλήψεις των διαφωτιστών α) στην πολιτική, β) στην οικονομία, γ) στη θρησκεία και δ) στην εκπαίδευση;

Γ. ΕΡΩΤΗΜΑ

Να αντιστοιχίσετε τα πρόσωπα της Α΄ στήλης  με τις αντιλήψεις της Β΄ στήλης

1.Φράνσις Μπέικον Α.Γενική βούληση
2.Ρενέ Ντεκάρτ Β.Οι άνθρωποι έχουν απαραβίαστα φυσικά δικαιώματα
3.Τζον Λοκ Γ.Διάκριση εξουσιών
4.Ισαάκ Νεύτων Δ.Φυσιοκρατία
5.Ντιντερό και Ντ΄Αλαμπέρ Ε.Κοινωνικό Συμβόλαιο
6.Άνταμ Σμιθ ΣΤ.Η συστηματική αμφιβολία οδηγεί στην αληθινή γνώση.
7.Μοντεσκιέ Ζ.Κάθε επιστημονική θέση πρέπει να επαληθεύεται με πείραμα.
8.Κενέ Η.Νόμος της παγκόσμιας έλξης. Το σύμπαν λειτουργεί με φυσικούς νόμους.
9.Ρουσσό Θ. Εγκυκλοπαίδεια
  Ι.Ανεξιθρησκία
10.Βολτέρος ΙΑ.Οικονομικός φιλελευθερισμός
  ΙΒ.Κατάργηση αυθεντίας του δασκάλου

Οι απαντήσεις σας  να αποσταλούν ως τη Δευτέρα, 30-03-2020. Μπορείτε να τις αποστείλετε επιλέγοντας έναν από τους παρακάτω τρόπους:

α) Ως σχόλιο στο παρόν ιστολόγιο κατευθείαν κάτω από την παρούσα ανάρτηση. Θα χρησιμοποιήσετε τους κωδικούς του σχολικού δικτύου στο οποίο λογικά θα σας έχουν εγγράψει οι γονείς σας.

β) Στο προσωπικό μου email.

γ) Στο viber.

Την ηλεκτρονική μου διεύθυνση ή τον αριθμό τηλεφώνου μου θα σας το δώσουν τα πενταμελή συμβούλια των τμημάτων Β1 και Β2.

Καλή Δύναμη και ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ,ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ .