Ειδήσεις από το πεδίο μάχης της Τροίας

11 Δεκεμβρίου 2019 ΑΡΚΟΥΛΗ ΕΛΕΝΗ

Ανταπόκριση του Φραγκίσκου Μ., μαθητή του Β2 τμήματος του Γυμνασίου Νάουσας Πάρου

Χαμός και τρόμος στον στρατό των Αχαιών!
Οι Αχαιοί άρχισαν να πεθαίνουν ξαφνικά από θανατηφόρα ασθένεια! Άγνωστα παραμένουν τα αίτια που την προκάλεσαν. Ωστόσο, σύμφωνα με πληροφορίες που διέρρευσαν, ο αρχιστράτηγος Αγαμέμνονας απέρριψε εν ψυχρώ την πρόταση-ικεσία του ιερέα Χρυσή να παραλάβει την κόρη του, παρά τα πολλά λάφυρα που θα έπαιρνε ως αντάλλαγμα. Λέγεται μάλιστα πως ο ιερέας του Απόλλωνα ικέτευσε τον Θεό Απόλλωνα να εκδικηθεί τους Αχαιούς ρίχνοντας τα θανατηφόρα βέλη του… Ο Αχιλλέας επειγόντως κάλεσε σε συμβούλιο τον στρατό  με θέμα την αναζήτηση των αιτίων του αιφνίδιου θανάτου τόσων Αχαιών και την  εξεύρεση λύσης…  Ακούγεται πως ο περίφημος μάντης Κάλχας θα κληθεί για να βοηθήσει στην εξιχνίαση του μυστηρίου.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ .