Περί Μαθηματικών…

(Ελευθερία Αντωνογιαννάκη)

Μαθηματικά -Γενικές γνώσεις

Σεπ 202214

Πόσο ικανοποιητικό είναι το επίπεδο γνώσεων σας , στα απλά Μαθηματικά;

Η επίλυση των ασκήσεων που ακολουθούν θα σας δώσουν τη δυνατότητα να το διαπιστώσετε.

Οι παρακάτω ασκήσεις αποσκοπούν στην αποτίμηση του επιπέδου γνώσεων των μαθητών στα απλά Μαθηματικά. Οι γνώσεις αυτές είναι απολύτως απαραίτητες, τόσο για την παρακολούθηση των Μαθηματικών όσο και για την μετέπειτα, επιτυχή ένταξη των μαθητών στην επαγγελματική και κοινωνική ζωή.

Αρκετές από τις ασκήσεις , είναι επιλογή από τα βιβλία Μαθηματικών του Δημοτικού και της Α’ Γυμνασίου.

Ελευθερία Αντωνογιαννάκη-Μαθηματικός

Κάντε  ‘ κλικ ‘ στην παρακάτω πρόταση για να δείτε τις ασκήσεις .

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ-Γενικές γνώσεις

math

από κάτω από: Μαθηματικές ασκήσεις Α΄Γυμνασίου| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθηματικά -Γενικές γνώσεις

Τα σχόλια είναι κλειστά.

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.