Η εκπαίδευση αλλιώς… μέσα από προσομοιώσεις.

Μαρ 201430

Για να αποκτήσει κάποιος γνώσεις και δεξιότητες μπορεί να χρησιμοποιήσει διάφορους τρόπους. Να διαβάσει, να ακούσει, να δει ή να κάνει. Στο τελευταίο μαθαίνει κανείς καλύτερα… όλοι έτσι λένε και αυτό δεν είναι κάτι νέο. Αντίθετα είναι κάτι πολύ παλιό αν ξεκινήσουμε από τους παλιούς μάστορες και τους μαθητευόμενους τους μέχρι σήμερα με τις πρακτικές σε διάφορες επιστήμες.

Πάνω σε αυτή τη λογική υπάρχουν πολλά προγράμματα όπου μαθητές λυκείου συμμετέχουν σε μοντέλα και αναλαμβάνουν ενεργό δράση, στο τέλος δε αξιολογούνται και οι επιδόσεις τους καταγράφονται σε κάποιο τελικό διαγωνισμό. Μια τέτοια δραστηριότητα είναι και το πρόγραμμα Young Business Talents που χρηματοδότησε η εταιρεία NIVEA.

Ο Δημήτρης Αναγνώστου, καθηγητής οικονομικώς της Σχολής μας έλεγε στις αρχές του Μάρτη….

Το πρόγραμμα της NIVEA έχει πλέον ολοκληρώσει τις περισσότερες φάσεις του και τώρα βρισκόμαστε στο τελικό στάδιο όπου οι καλύτερες ομάδες σε όλη την Ελλάδα περνούν στον τελικό.

Με χαρά ενημερώνω ότι θα συμμετάσχουμε στον Εθνικό Τελικό με 4 ομάδες που κατάφεραν να προκριθούν και μάλιστα με πολύ καλές επιδόσεις. Ο Τελικός θα διεξαχθεί το Σάββατο 29 Μαρτίου στο γήπεδο του Μετς στο Παγκράτι από τις 10:30πμ έως τις 18:15μμ. Οι συμμετέχοντες μαθητές και οιεκπαιδευτικοί που έχουν προκριθεί στον Τελικό και θα είναι παρόντες, θα λάβουν, την ημέρα του ΕθνικούΤελικού, ένα Δίπλωμα πιστοποιητικό της επιτυχίας τουςΗ νικήτρια ομάδα του Εθνικού Τελικού και ο καθηγητής της θα λάβουν ένα επιπλέον βραβείο : Θα προσκληθούν στον Διεθνή Τελικό του Young Business Talents που θα πραγματοποιηθεί στη Μαδρίτη στις 10 Μαΐου 2014.”

Οι μέρες πέρασαν και χθες ο Δημήτρης μας ενημέρωσε :

“To Σάββατο 29 Μαρτίου, διεξήχθη στο γήπεδο του Μετς ο τελικός του YOUNG BUSINESS TALENTS με συμμετοχή 4 ομάδων από το σχολείο μας.

Πρόκειται για έναν διαγωνισμό που έλαβε χώρα για πρώτη φορά στην Ελλάδα και βασίζεται στη χρήση ενός προσομοιωτή μέσω ιντερνετ ως καινοτόμο εκπαιδευτικό εργαλείο με σκοπό να παρέχει στους μαθητές μια πρακτική εμπειρία πάνω στο θεωρητικό περιεχόμενο των μαθημάτων τους, επιτρέποντάς τους να μάθουν βιωματικά πώς να διοικούν μια εταιρία εκτελώντας όλες τις σχετικές ενέργειες ανάλυσης, προγραμματισμού και ελέγχου σε μια αναπαράσταση ρεαλιστικού και ανταγωνιστικού περιβάλλοντος.

Το πρόγραμμα αυτό ξεκίνησε το  Νοέμβριο και ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία σήμερα με τη βράβευση μιας εκ των 4 ομάδων μας.

Η διαδικασία που ακολουθήθηκε ήταν η εξής : Στο διαγωνισμό έλαβαν μέρος πάνω από 300 ομάδες μαθητών απ όλη την Ελλάδα και στον τελικό πέρασαν οι πρώτες 75. Εκεί χωρίστηκαν σε 15 πεντάδες και αναμετρήθηκαν μεταξύ τους. Βραβεύτηκαν οι πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και από αυτές οι 5 καλύτερες σε πανελλήνιο πλέον επίπεδο. Η πρώτη ομάδα θα συνεχίσει στο Διεθνή τελικό που θα διεξαχθεί στη Μαδρίτη.

Η ομάδα των ΜINIONZ ( συμμετέχουν οι μαθητές Μεσσάρα-Τατσης-Κουτσουβέλης) βραβεύτηκε ως 1η στον όμιλό της ( αποσπώντας χρηματικό βραβείο 240 ευρώ) και ως 4η σε πανελλαδικό επίπεδο ( με αντίστοιχο βραβείο 400 ευρώ).

Πολύ καλή εμφάνιση έγινε και από τις άλλες 3 ομάδες BQ ( με τις μαθήτριες Μιχαλοπούλου-Νικολοπούλου-Κουστένη-Γεωργιάδου), PSOGAR ( με τους μαθητές Νούση-Κυριακόπουλο-Μπισμπικόπουλο-Σκλαβούνο) και ΖΝ ( με τους μαθητές Κατσαμπάνη-Καράλη-Αντωνίου-Βλάχο).”

Σίγουρα αξίζουν συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες και τον συντονιστή τους Δημήτρη Αναγνώστου.

Στις φωτογραφίες εμφανίζονται οι μαθητές να γιορτάζουν – δικαίως – την επιτυχία τους.

14889_10152126719754401_65742110_n

Μάρτιος 2014