ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

Σεπ 201916

Λήψη αρχείου

από κάτω από: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

ΥΠΕΡΠΛΗΡΩΣΗ

Ιούν 201916

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Β ΕΞΑΜΗΝΟ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΥΠΕΡΠΛΗΡΩΣΗ

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Ιούν 201916

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Β ΕΞΑΜΗΝΟ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΙΣΧΥΟΣ

Απρ 20197

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Β ΕΞΑΜΗΝΟ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΙΣΧΥΟΣ

Καλά Χριστούγεννα!

Δεκ 201823

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλά Χριστούγεννα!

4χρονος Βενζινοκινητήρας

Δεκ 201821

από κάτω από: Β ΕΞΑΜΗΝΟ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΟΤΡΟΝΙΚΗΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 4χρονος Βενζινοκινητήρας

Ενδοδαπέδια Θέρμανση / Ψύξη

Δεκ 201821

Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: Β ΕΞΑΜΗΝΟ, ΨΥΚΤΙΚΟΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενδοδαπέδια Θέρμανση / Ψύξη

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ- ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΩΝ

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΙΣΤΠΟΙΗΣΗΣ

(Για την πρόοδο οι πρώτες 25 διαφάνειες, για τις τελικές ολες)

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ

Υλικό αναφοράς:

HLEKTROTEXNIA

από κάτω από: Α ΕΞΑΜΗΝΟ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΟΤΡΟΝΙΚΗΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ- ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΩΝ

ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ Ι

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ Ι

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ

ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΟΔΟΥ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ Ι

(146-151, 160-166,181,183)

από κάτω από: Α ΕΞΑΜΗΝΟ, ΨΥΚΤΙΚΟΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ Ι

ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ

Σκοπός του κλιματισμού.

Είναι γνωστό ότι ο σύγχρονος άνθρωπος περνάει ένα μεγάλο μέρος της ζωής του μέσα σε κλειστούς χώρους εργασίας, ψυχαγωγίας ή κατοικίας. Γι΄ αυτό, σ’ αυτούς τους χώρους, θα πρέπει να εξασφαλίζονται υγιεινές συνθήκες διαβίωσης, να είναι ευχάριστοι και να παρέχουν άνεση. Ο κλιμα­τισμός έχει σήμερα μεγάλες δυνατότητες προσφοράς στην άνεση και στην παραγωγικότητα του ανθρώπου λόγω της σύγχρονης τεχνολογίας που χρησιμοποιείται στις εφαρμογές αυτού του κλάδου. Ας δούμε όμως πως μπορούμε να ορίσουμε τον κλιματισμό με απλά λόγια. Κλιματισμός εί­ναι η διαδικασία με την οποία μπορούμε να επιτύχουμε και να διατηρήσου­με τεχνητές συνθήκες υγιεινής και άνεσης σε έναν κλειστό χώρο. Η δια­δικασία κλιματισμού ενός χώρου κατοικίας ή εργασίας γίνεται με ειδικά μηχανήματα που τα λέμε κλιματιστικά μηχανήματα ή μονάδες κλιματι­σμού.

Κάθε μονάδα κλιματισμού (μικρή ή μεγάλη) θα πρέπει να ελέγχει ταυ­τόχρονα τα ακόλουθα στοιχεία του αέρα :

1. Τη θερμοκρασία του κλιματιζόμενου χώρου.
  2. Την υγρασία.
  3. Την καθαρότητα του αέρα.
  4. Την κίνηση του αέρα στο χώρο.

Μια κλιματιστική μονάδα ή εγκατάσταση, θεωρείται επιτυχημένη μόνον όταν ικανοποιούνται όλοι οι παραπάνω όροι και η στάθμη θορύβου στην παροχή του αέρα είναι στα επιτρεπόμενα όρια που ορίζουν διεθνείς οργα­νισμοί και ιδιαίτερα η Ευρωπαϊκή Ένωση.

Ανάλογα του σκοπού για τον οποίο γίνεται ο κλιματισμός ενός χώρου, οι εγκατα­στάσεις κλιματισμού χωρίζονται

• Σε εγκαταστάσεις άνεσης
  • Σε εγκαταστάσεις επαγγελματικού ή βιομηχανικού τύπου

Στην κατηγορία άνεσης εντάσσονται οι εγκαταστάσεις που στόχος τους είναι η άνετη και υγιεινή διαμονή του ανθρώπου σε έναν χώρο μη ερ­γασιακό. Τέτοιες εγκαταστάσεις είναι ο κλιματισμός κατοικιών, βιβλιοθη­κών, σχολικών αιθουσών κλπ.

Στις εγκαταστάσεις επαγγελματικού τύπου ο κλιματισμός στοχεύει στην άνετη παραμονή του πελάτη σε έναν επαγγελματικό χώρο για να α­γοράσει προϊόντα που διαθέτει και να αυξηθούν έτσι τα κέρδη της επιχεί­ρησης. Τέτοιες εγκαταστάσεις είναι ο κλιματισμός super market, εστιατο­ρίων κλπ.

Ο βιομηχανικός κλιματισμός εξυπηρετεί την ποιότητα της παραγωγής και την παραγωγικότητα της επιχείρησης και όχι απαραίτητα την άνεση των εργαζομένων σ’ αυτή. Βέβαια πολλές φορές ο βιομηχανικός κλιματι­σμός μπορεί να παρέχει άνεση και στους εργαζόμενους (π.χ. σ’ ένα εμπο­ρικό κέντρο, αλλά αυτό είναι εντελώς συμπτωματικό). Όμως στο χώρο συ­σκευασίας της σοκολάτας στις βιομηχανίες σοκολάτας, απαιτείται κλιματι­σμός που εξασφαλίζει θερμοκρασία χώρου 17°C. Η θερμοκρασία αυτή εί­ναι καλή για τη συσκευασία της σοκολάτας, αλλά δεν εξασφαλίζει και ά­νεση στους εργαζόμενους στο χώρο συσκευασίας (κρυώνουν). Τέτοιου εί­δους εγκαταστάσεις κλιματισμού συναντούμε συνήθως σε χαρτοποιίες, υφαντουργεία, εργοστάσια παραγωγής γλυκισμάτων κλπ.

Υλοποίηση μεγάλων έργων

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία, ΨΥΚΤΙΚΟΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ