Hλεκτρονικoοί σύνδεσμοι με πολιτιστικά θέματα σε ιστοσελίδες του ΥΠΑΙΘ

Το υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων απέστειλε έγγραφο (Αρ.Πρωτ: 165784/Δ7/4-12-20) με θέμα: “Ανάρτηση ηλεκτρονικών συνδέσμων με θέματα πολιτιστικού περιεχομένου σε ιστοσελίδες του ΥΠΑΙΘ“.

Η ανάρτηση ηλεκτρονικών συνδέσμων σε ιστοσελίδες του ΥΠΑΙΘ, διατίθενται από Μουσεία και άλλους Φορείς, προκειμένου να αξιοποιηθούν από τους/τις μαθητές/μαθήτριες και τους/τις εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης των σχολικών μονάδων της χώρας.

Οι προτεινόμενοι ηλεκτρονικοί σύνδεσμοι σύμφωνα με το με αρ. 56/03-12-2020 Απόσπασμα Πρακτικού του Δ.Σ. του ΙΕΠ (α) πληρούν τα κριτήρια παιδαγωγικής καταλληλότητας και σκοπιμότητας του ΙΕΠ, (β) δύνανται να αξιοποιηθούν στο πλαίσιο της σύγχρονης ή/και ασύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας και κατά την κρίση του/της εκπαιδευτικού για ό,τι αφορά την επιλογή και την απαραίτητη προσαρμογή του υλικού, ανάλογα με τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών/τριών.