Διδακτική επίσκεψη του Τομέα Οικονομίας – Διοίκησης στο “ΑΓΝΑΝΤΙΟ” και “κτήμα ΜΕΛΙΔΟΥ”

Στις 9 Μαΐου 2018 ημέρα Τετάρτη,  οι μαθητές του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης της Β΄τάξης καθώς και μαθητές των ειδικοτήτων Υπαλλήλων Οικονομίας και Διοίκησης και Υπαλλήλων Τουριστικών Επιχειρήσεων της Γ΄τάξης,  του ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου, στα πλαίσια εκπαιδευτικής επίσκεψης, ξεναγήθηκαν στο ξενοδοχείο «AGNANTIO» Hotel and SPA  και στο οινοποιείο “κτήμα ΜΕΛΙΔΟΥ” στο Σιδηρόκαστρο Σερρών.

Στην ξενάγηση που υλοποιήθηκε στους χώρους παραγωγής του οινοποιείου καθώς και σε όλα τα τμήματα (υποδοχής, κρατήσεων, εστιατόριο, μπαρ, δωμάτια κτλ) του ξενοδοχείου, έγινε λεπτομερής ενημέρωση από τους ιδιοκτήτες των παραπάνω επιχειρήσεων, γύρω από θέματα επιχειρηματικότητας, λειτουργίας, ανθρώπινου δυναμικού, προβολής και ανάπτυξης των δικτύων διανομής των μονάδων.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη πέτυχε απόλυτα το στόχο της, αφού μαθητές και συνοδοί καθηγητές (Β. Γαλατά, Δ. Ταμπούρης και Γ. Τσαμπούρκα) έζησαν μια ξεχωριστή εμπειρία.