ΕΠΑ.Λ Σιδηροκάστρου: Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο της Θεσσαλονίκης

Την Πέμπτη 14-12-2017 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών  του ΕΠΑ.Λ Σιδηροκάστρου στο Βυζαντινό  Μουσείο της Θεσσαλονίκης.

Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής επίσκεψης, οι μαθητές του Σχολείου μας ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και είχαν μία ολοκληρωμένη ενημέρωση για την πορεία του Ελληνοχριστιανικού Πολιτισμού, ανά τους αιώνες.

Στόχος αυτής της επίσκεψης ήταν οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με την ιστορία του τόπου τους και να αντιληφθούν τη διαχρονικότητα του Ελληνικού στοιχείου και την αδιάλειπτη παρουσία του στην περιοχή.

Η παρουσίαση των εκθεμάτων και η πληροφορίες που δόθηκαν από τους υπεύθυνους του Μουσείου, έδωσε στους μαθητές την δυνατότητα να κατανοήσουν το νόημα  του Ελληνικού Χριστιανικού Πολιτισμού από τους Πρωτοχριστιανικούς χρόνους μέχρι και το 19ο αιώνα και τις επιρροές του στον ευρύτερο βαλκανικό και μικρασιατικό κόσμο.