Μαΐ 25 2015

Το ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Την Πέμπτη 30-04-2015 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου στο Πολεμικό Μουσείο της Θεσσαλονίκη. Στα πλαίσια της προγραμματισμένης αυτής εκπαιδευτικής επίσκεψης, οι μαθητές του Σχολείου μας ξεναγήθηκαν στου χώρους του μουσείου και είχαν μία ολοκληρωμένη ενημέρωση για την πορεία των Ελλήνων στην προσπάθειά τους να απελευθερώσουν και να προασπίσουν  το Βορειοελλαδικό χώρο.

Στόχος αυτής της επίσκεψης ήταν οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με την ιστορία του τόπου μας και να αντιληφθούν την πείσμονα προσπάθεια του Ελληνικού έθνους για ελευθερία και ανεξαρτησία. Χάρη στη ολοκληρωμένη παρουσίαση από τους υπεύθυνους του Μουσείου, τα παιδιά  κατανόησαν ευκολότερα τα νοήματα  της συνεργατικότητας και του αγώνα για  ελευθερία.

museum1

museum2

museum3

museum4