“Τα Μπλε Γυαλιά” ταινία του Γιάννη Κουφονίκου

the blue glassΗ ταινία που σκηνοθέτησε ο Γιάννης  Κουφονίκος με τίτλο “Τα Μπλε Γυαλιά” (2011) βασίζεται στην ιστορία «Στη φωλιά του Νίκου» του Β. Ηλιόπουλου από τον συλλογικό τόμο της Ε.Ψ.Υ.Π.Ε«Μίλα μη φοβάσαι – τρεις ιστορίες για τη βία στο σχολείο».

Η ταινία είναι παραγωγής της Εταιρίας Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε) και προσφέρετε αποκλειστικά για εκπαιδευτική χρήση.

Η υπόθεση της ταινίας:

«Ο Γιώργος πηγαίνει στο νέο σχολείο του φορώντας τα μπλε γυαλιά. Δεν ξέρει ότι όλοι υποστηρίζουν μια ομάδα με μωβ χρώμα. Τα παιδιά παροτρύνουν το Νίκο να του πάρει τα μπλε γυαλιά. Εκείνος το κάνει και μάλιστα τον απειλεί να μη μιλήσει σε κανέναν. Τι θα γίνει τελικά; Τι λύση θα δώσουν τα ίδια τα μπλε γυαλιά;

Πηγή: Ε.Ψ.Υ.Π.Ε