Οδηγός εκδρομών-μετακινήσεων μαθητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης 2013

ekdromesΤο τμήμα Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας  έχει εκδώσει ένα πολύ χρήσιμο οδηγό για όλα τα σχολεία της με τίτλο “Οδηγός εκδρομών-μετακινήσεων μαθητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης“.

Το περιεχόμενο του οδηγού αναφέρετε σε:

1. Σχολικοί περίπατοι
2. Διδακτικές Επισκέψεις
3. Ημερήσιες εκπαιδευτικές εκδρομές
4. Πολυήμερες εκπαιδευτικές εκδρομές
5. Επισκέψεις στη Βουλή των Ελλήνων
6. Εκπαιδευτικές επισκέψεις στο πλαίσιο των καινοτόμων προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων και εκπαιδευτικές επισκέψεις–μετακινήσεις στο πλαίσιο των μαθημάτων του ωρολογίου προγράμματος.
6.1. Εκπαιδευτικές επισκέψεις στο πλαίσιο των καινοτόμων προγραμμάτων Σχολικών δραστηριοτήτων
6.2. Μετακινήσεις – επισκέψεις σε Κ.Δ.Μ.Π.Α. (πρώην Κ.Π.Ε.)
6.3. Μονοήμερες εκπαιδευτικές επισκέψεις ‐μετακινήσεις στο πλαίσιο των μαθημάτων του ωρολογίου προγράμματος
7. Μετακινήσεις εκπαιδευτικών και μαθητών στο εξωτερικό στο πλαίσιο εκπαιδευτικών ανταλλαγών και αδελφο-ποιήσεων
8. Μετακινήσεις εκπαιδευτικών και μαθητών στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων και δραστηριοτήτων
8.1. Συμμετοχή σε σχέδια συνεργασίας/συμπράξεις ευρωπαϊκών προγραμμάτων