Σχολείο Γυμνό : Όραμα για την Εκπαίδευση

Το παράδειγμα των αθλητών, των ανέργων και πολλών άλλων γυμνών διαμαρτυρομένων, ακολούθησαν στη Γαλλία 15 καθηγητές Μέσης Εκπαίδευσης, προκειμένου να τραβήξουν την προσοχή πάνω στην απαξίωση και την …απογύμνωση της δημόσιας εκπαίδευσης.

Στο Μανιφέστο που κυκλοφόρησαν, καταγγέλλουν ότι οι μεταρρυθμίσεις στην Παιδεία κρύβουν μία κοντόφθαλμη λογιστική και τεχνοκρατική λογική που δυναμιτίζει τις βάσεις της δημοκρατικής εκπαίδευσης.

Δηλώνουμε ότι σήμερα το σχολείο είναι γυμνό, όχι μόνο γιατί του στερούν τα οικονομικά μέσα, αλλά κυρίως γιατί έχει χάσει βαθμηδόν το νόημά του, καθώς και το ανθρωπιστικό του ιδεώδες, που από την εποχή των Ελλήνων του έδωσε το όνομα του “σχολείου”.

sxoleio_1

Λατινικά, αρχαία ελληνικά. Νεκρές γλώσσες -και θαμμένες ( Κα. Χ, καθηγήτρια Κλασικής Φιλολογίας).

sxoleio_2

‘Όλα χάνονται, τίποτα δεν δημιουργείται, όλα υποβαθμίζονται (Κ. Χ, καθηγητής Φυσικής).

sxoleio_3

Καλύτερα μία τάξη καλοφτιαγμένη από μία τάξη παραγεμισμένη (Κ. Χ, καθηγητής Σύγχρονης Λογοτεχνίας).

sxoleio_4

Συνάρτηση της εκπαίδευσης φθίνουσα (Κα. Χ, καθηγήτρια Μαθηματικών).

sxoleio_5

Κοινωνικές συγκρούσεις, πρακτικές ασκήσεις (Κ. Χ, καθηγητής Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών)

sxoleio_6

Το σχολείο ξεθωριάζει (Κα. Χ, καθηγήτρια πλαστικών τεχνών).

sxoleio_7

Επισφαλής ισορροπία και στρες (Κοι. Χ, καθηγητές Φυσικής Αγωγής).

sxoleio_8

Το τέλος της Ιστορίας ; (Κα. Χ, καθηγήτρια Ιστορίας-Γεωγραφίας).

sxoleio_9

Shakespeare…to pire (Kα. Χ, καθηγήτρια Αγγλικών).

sxoleio_10

Η Πριγκίπισσα της Κλέβης γυμνή (Κα. Χ, καθηγήτρια Σύγχρονης Λογοτεχνίας)

sxoleio_11

Τεχνολογικές κατευθύνσεις, φθινοπωρινές εκπτώσεις, ξεπούλημα (Κ. Χ, καθηγητής Εφαρμοσμένης Φυσικής)

sxoleio_12

Να κάνουμε Οικονομία, όχι οικονομίες (Κ. Χ, καθηγητής Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών)

Πηγή: www.lifo.gr

2 σχόλια

1. Ευχαριστώ πολύ για την κοινοποίηση.
    Ελπίζω και άλλα αναρτημένα θέματα να σας αρέσουν και να τα κοινοποιήσετε.

2. Ελπίζω να μην πειράζει που το κοινοποίησα σε :