Σχολική διαρροή

Όταν μιλάμε για σχολική διαρροή αναφερόμαστε στο φαινόμενο κατά το οποίο οι νέοι  εγκαταλείπουν   το σχολείο χωρίς να έχουν ολοκληρώσει την υποχρεωτική εκπαίδευσή τους,  ή  τον κύκλο εκπαίδευσης που έχουν ξεκινήσει.

ΑΙΤΙΑ

• Σχετιζόμενα με την οικογένεια -κοινωνία
    • Χαμηλή κοινωνικοοικονομική κατάσταση,
    • Διαφορετική φυλή και καταγωγή,
    • Κακή σχολική επίδοση και διαρροή αδελφού,
    • Οικογενειακή κινητικότητα,
    • Η αρνητική στάση ή η αδιαφορία των γονέων για το σχολείο,
    • Η έλλειψη στήριξης του παιδιού από τους γονείς.
  • Σχετιζόμενα με το σχολείο
    • Κακή σχολική επίδοση,
    • Πολλές απουσίες,
    • Προβλήματα πειθαρχίας,
    • Συγκρούσεις με μαθητές ή / και καθηγητές,
    • Συχνή αλλαγή σχολείου,
    • Εχθρότητα ή απομόνωση που βιώνει στο χώρο του σχολείου.

Συνέπειες

• Οι νέοι δεν διαθέτουν τα απαραίτητα εφόδια για την επαγγελματική τους αποκατάσταση.
  • Απειλούνται από υποαπασχόληση, ανεργία, περιθωριοποίηση και κοινωνικό αποκλεισμό.
  • Ομάδα υψηλού κινδύνου για χρήση ουσιών και αλκοόλ και γενικότερα για παραβατική συμπεριφορά.
  • Διακατέχονται από συναισθήματα αποτυχίας, έντονης απογοήτευσης, μοναξιάς και ανασφάλειας.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

• Συνεργασία σχολείου – προνοιακών δομών της κοινωνίας και του κράτους.
  • Ενημέρωση γονέων και εκπαιδευτικών  για το πρόβλημα και για τις ομάδες «υψηλού κινδύνου»
  • Δημιουργία κατάλληλου εκπαιδευτικού  και ψυχολογικού κλίματος για την ομαλή ένταξη όλων των μαθητών στη σχολική κοινότητα.
  • Παρέμβαση ψυχολόγων και κοινωνικών λειτουργών για την παροχή στήριξης σε μαθητές που τη χρειάζονται.
  • Λειτουργία τμημάτων πρόσθετης διδακτικής στήριξης.
  • Αλλαγή του γενικότερου τεχνοκρατικού και εξεταστικού χαρακτήρα  του σχολείου και στροφή προς το ανθρωπιστικό και δημιουργικό πρότυπο.

16gr1-thumb-large 35grafima-thumb-large