Μια πρώτη γνωριμία

Ονομάζομαι Δήμητρα Σωτηροπούλου και είμαι μαθηματικός στο 7ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου. θα ήθελα να δημοσιοποιήσω κάποιες παρεμβάσεις που πραγματοποιούνται στη σχολική τάξη και οι οποίες έχουν στόχο να συμβάλουν στην εξάσκηση της μνήμης, στην ικανότητα πρόβλεψης και εύρεσης σχέσεων, στην όξυνση της συγκέντρωσης της προσοχής και της παρατηρητικότητας, στην αντίληψη του χώρου, στην υπολογιστική ικανότητα. Κυρίως όμως θα ήθελα να κεντρίσω το ενδιαφέρον των μαθητών και μέσα από παιγνιώδεις διαδικασίες να «κάνουν» μαθηματικά και τελικά να αγαπήσουν τα μαθηματικά. Πιστεύω ότι η συνεργασία και το παιχνίδι είναι ένας πολύ καλός τρόπος ώστε ο μαθητής να κατανοεί και να εμπεδώνει τη μαθηματική γνώση, είναι ένας τρόπος να έρθουν οι μαθητές πίσω στο «παιχνίδι» της μάθησης.