Συμμετοχή του Νηπιαγωγείου στο Εθελοντικό Πρόγραμμα “Lets do it Greece”

Οι μαθητές/τριες του Νηπιαγωγείου στο πλαίσιο του Προγράμματος eTwinning με τίτλο: “Detectkids in action!#skilllabs” και συμμετέχοντας στο Εθελοντικό Πρόγραμμα “Lets do it Greece” πραγματοποίησαν το 3ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων με θέμα: “Φροντίζω και αναλαμβάνω δράση για το πάρκο της γειτονιάς”.

Επισκεφτήκαμε λοιπόν την καινούρια παιδική χαρά του χωριού και λυπηθήκαμε με το πλήθος σκουπιδιών που υπήρχε στο χώρο.

Αμέσως αναλάβαμε δράση και μαζέψαμε μια μεγάλη σακούλα σκουπιδιών.

Θαυμάσαμε το ωραίο αποτέλεσμα και υποσχεθήκαμε ότι θα γίνουμε πιο υπεύθυνοι.

collage 7

Ευχαριστήρια Επιστολή από το WinCancer!

Πριν λίγες μέρες παραλάβαμε στο Νηπιαγωγείο μας ένα email με μια ευχαριστήρια επιστολή και μια φωτογραφία από το WinCancer!

Μας ευχαριστούν για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών μας στη δράση: “Επισκεπτήριο Αγάπης”.

Οι ευχετήριες  Χριστουγεννιάτικες κάρτες μας έφτασαν σε ασθενείς που παλεύουν με τον καρκίνο και νοσηλεύονται σε νοσοκομεία,

δίνοντας τους  κουράγιο, δύναμη και αισιοδοξία!

WinCancer ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ (1)

από wincancer

2ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων και Ευρωπαϊκό Προγράμματο eTwinning

Στα πλαίσια του 2ου Εργαστηρίου Δεξιοτήτων που υλοποιείται και ως Πρόγραμμα eTwinning με θέμα: “Τα ρομπότ στην υπηρεσία της ανακύκλωσης” και αφού μάθαμε για την ανακύκλωση, οι μαθητές μας δημιουργούν το δικό τους ρομπότ με υλικά που ανακυκλώνονται.

create a robot 2

Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Παιχνιδιού 2024 – Global School Play Day 2024

Στις 7 Φεβρουαρίου 2024 το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στην Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Παιχνιδιού.

Κατά τη διάρκεια της Παγκόσμιας Ημέρας Σχολικού Παιχνιδιού, οι εκπαιδευτικοί  ενθαρρύνονται να δίνουν στους μαθητές άφθονο χρόνο για δωρεάν παιχνίδι χωρίς τη χρήση οθονών, δομημένων παιχνιδιών ή σκηνοθεσίας από αυτούς.

Η ιδέα είναι να αφήσουμε τα παιδιά να εξερευνήσουν τη δημιουργικότητά τους, τις δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων και τις κοινωνικές τους αλληλεπιδράσεις σε ένα μη δομημένο και αυθόρμητο περιβάλλον.

Οι μαθητές μας έπαιξαν ελεύθερα, χρησιμοποίησαν τη φαντασία τους, συνεργάστηκαν και απόλαυσαν ιδιαίτερα το παιχνίδι τους!

IMG 0630 censored          IMG 0631 censored

IMG 0627 censored        IMG 0628

Βράβευση του Νηπιαγωγείου μας με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας eTwinning!

“Συγχαρητήρια!

Έχετε βραβευτεί με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την εργασία στο έργο eTwinning “Η μικρή Ελένη παίζει μαζί μας και μαθαίνει!#STEM3”.

Αυτό σημαίνει ότι η εργασία σας, η εργασία των μαθητών σας και η συνεργασία με τους συνεργάτες σας πληρούσαν τα κριτήρια του Πλαισίου Ετικέτας Ποιότητας και έλαβαν υψηλή βαθμολογία.

Ως αποτέλεσμα, θα λάβετε ένα πιστοποιητικό το οποίο μπορείτε να εκτυπώσετε και να εμφανίσετε σε περίοπτη θέση στο σχολείο σας.

Επίσης, το έργο σας θα παρουσιαστεί σε ειδικό χώρο στην Ευρωπαϊκή Σχολική Εκπαιδευτική Πλατφόρμα.

Για άλλη μια φορά συγχαρητήρια και ελπίζουμε να συνεχίσετε να οργανώνετε έργα υψηλής ποιότητας με άλλους δασκάλους του eTwinning.

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς μας,

Η ομάδα του eTwinning.”

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο Δροσερού για παρακολούθηση της παρουσίασης παραμυθιού από συγγραφέα

Την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου επισκεφτήκαμε το Δημοτικό Σχολείο Δροσερού και συμμετείχαμε στην παρουσίαση του παραμυθιού “Η μικρή Ελένη μεγάλωσε” της συγγραφέας  κ. Πλούγαρλη Μαρίας.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με χαρά την παρουσίαση των τριών ιστοριών του παραμυθιού, συμμετείχαν στη συζήτηση που ακολούθησε και ζωγράφισαν σε ομάδες όμορφες εικόνες δίνοντας νέα διάσταση σε επίκαιρα θέματα όπως το μπούλινγκ, τις φοβίες και τις ανασφάλειες των παιδιών.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Πλούγαρλη Μαρία για την όμορφη παρουσίαση!

IMG 9227                IMG 9230

Αποστολή χριστουγεννιάτικων καρτών σε ασθενείς Αντικαρκινικών νοσοκομείων.

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στη δράση του Wincancer “Επισκεπτήριο Αγάπης” στέλνοντας κάρτες με μηνύματα αγάπης και στήριξης σε συνανθρώπους μας που βρίσκονται σε νοσοκομεία παλεύοντας με τον καρκίνο.

Ετοιμάσαμε κάρτες, γράψαμε μέσα σε αυτές χριστουγεννιάτικες ευχές και τις αποστείλαμε με το ταχυδρομείο.

IMG 9376 1 1

IMG 9377       IMG 9378