Δημιουργική απασχόληση των παιδιών στο σπίτι

Από την εκπαιδευτικό Πληροφορικής Δήμητρα Πουρνάρα

Με βάση τις τελευταίες εξελίξεις και την αναστολή λειτουργίας των σχολείων, οι μαθητές θα πρέπει να μείνουν για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα στο σπίτι.  Αν επιτρέπετε στο παιδί σας να περάσει κάποιο χρόνο σε οθόνη (τηλεόραση, υπολογιστή, τάμπλετ, έξυπνο κινητό)  βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιεί παιχνίδια και εφαρμογές κατάλληλες για την ηλικία του, με ψυχαγωγική ή εκπαιδευτική αξία. Μπορείτε να ελέγξετε την ηλικιακή ένδειξη PEGI για τα περισσότερα παιχνίδια ώστε να είστε βέβαιοι για την καταλληλότητα τους για το παιδί σας.  Μη διστάσετε να παίξετε και εσείς με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια των παιδιών σας! Εκτός του ότι σας “δένει” με το παιδί σας, σας  επιτρέπει να ελέγχετε οι ίδιοι την αξία του παιχνιδιού και, φυσικά, είναι διασκεδαστικό!

Προτείνω παρακάτω μερικές δημιουργικές δραστηριότητες στον υπολογιστή ή στο τάμπλετ/κινητό κατάλληλες για παιδιά δημοτικού, πολλές από τις οποίες τα παιδιά ήδη γνωρίζουν από το μάθημα της Πληροφορικής στο σχολείο μας.

Εξάσκηση σε μαθήματα Δημοτικού (Γλώσσα, Μαθηματικά κλπ)

Παιδαγωγικό Ινστιτούτο

Μαθήματα Δημοτικού

Δραστηριότητες προγραμματισμού