Θερινό Σχολείο- EU Code Week Summer School

Από τις 9 έως τις 12 Ιουλίου 2019, 25 πρωτοπόροι εκπαιδευτικοί από 16 ευρωπαϊκές χώρες , ανάμεσα στους οποίους και η εκπαιδευτικός Πληροφορικής του σχολείου μας, Δήμητρα Πουρνάρα, παρακολούθησαν το Θερινό Σχολείο EU Code Week Summer School στις Βρυξέλλες. Οι δραστηριότητες του σεμιναρίου χρηματοδοτήθηκαν από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, συντονίστηκαν από το European Schoolnet σε συνεργασία με το Code.org και πραγματοποιήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Future Classroom Lab στις Βρυξέλλες.

Το θερινό σχολείο αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία κατάρτισης, στην οποία οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί έμαθαν πώς να εισάγουν δραστηριότητες κωδικοποίησης και υπολογιστικής σκέψης στη διδασκαλία τους και πώς να εμπνεύσουν και να καθοδηγήσουν τους συναδέλφους τους .  Επιπλέον, υπογραμμίστηκε η σημασία της διδασκαλίας του προγραμματισμού, της αλγοριθμικής σκέψης και της χρήσης της τεχνολογίας, όχι μόνο ως αυτοσκοπό, αλλά και ως απαραίτητη δεξιότητα για να κατανοήσουμε τον σύγχρονο κόσμο με πιο αποτελεσματικό τρόπο.