ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΑΣ

Τα σχολεία άνοιξαν και επιτέλους βρεθήκαμε και πάλι όλοι μαζί από κοντά !Τα παιδιά έγραψαν πώς πέρασαν τα φετινά Χριστούγεννα ,τι νιώθουν και τι εύχονται για το μέλλον.

ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΟΥ

Τα Χριστούγεννα πήγαμε στο θείο μου και φάγαμε γύρο.
Την Πρωτοχρονιά ήρθε ο Αϊ- Βασίλης στις 5 η ώρα και μου έφερε μια κουζίνα.Τον ευχαριστώ πολύ τον Αϊ – Βασίλη.
Χαίρομαι που θα ανοίξουν τα σχολεία γιατί μου αρέσουν πάρα πολύ. Εύχομαι να φύγει αυτός ο ιός και να είμαστε όπως παλιά.

ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
Τα χριστούγεννα τα περάσαμε με τους γονείς μου.
Φάγαμε τη γαλοπούλα μας τη γεμιστή και την άλλη μέρα φάγαμε τον κόκορα.
Την Πρωτοχρονιά ο Αϊ- Βασίλης μου έφερε ένα επιτραπέζιο και το βαλιτσάκι της Μπάρμπι και το πρωί είδαμε τα δώρα και τα ανοίξαμε.
Εύχομαι να φύγει ο κορονοϊός για να βγαίνουμε έξω.

ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΗΣ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΣ
Τις γιορτές τις περάσαμε με την οικογένειά μου και κάναμε τηλεδιάσκεψη.
Τα Χριστούγεννα ντυθήκαμε, πήγαμε στην εκκλησία . Μόλις κατέβηκα από το αυτοκίνητο είδα την Παρασκευή και τη Σοφία .΄Ηταν και η μαμά τους. Μπήκαμε μέσα και κοινωνήσαμε ,μετά πήγαμε σπίτι και φάγαμε.
Την Πρωτοχρονιά αλλάξαμε το χρόνο . Βγήκαμε στο μπαλκόνι και είδαμε πυροτεχνήματα . Την άλλη μέρα ήρθε ο Άγιος Βασίλης και μου έφερε το δώρο μου.
Εύχομαι να είναι το 2021 τυχερό και να βγάλουμε τις μάσκες.

ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΟΥ
Τα Χριστούγεννα τα περασα τέλεια,έκανα υπέροχα πράγματα.
Στην αρχή των γιορτών ήμουν στη γιαγιά μου,μετά γύρισα στο χωριό και με περίμεναν η θεία μου και οι ξαδέρφη μου. Την ημέρα των Χριστουγέννων ήρθαν οι συγγενείς μου και κάναμε τραπέζι.
Την Πρωτοχρονιά ήρθε ο Άγιος Βασίλης και μου έφερε πολλά δώρα .Στο τραπέζι της Πρωτοχρονιάς φάγαμε πολλές λιχουδιές.
Τώρα που οι γιορτές τελείωσαν ,άνοιξαν τα σχολεία και είμαι σχεδόν λυπημένος .Επίσης, θέλω να φύγει ο κωρονοϊός.

ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΟΥ
Τις γιορτές μου τις πέρασα με την οικογένειά μου.
Όταν έκλεισαν τα σχολεία πήγα με τα ξαδέρφια μου να πω τα κάλαντα .Τότε κάναμε το χριστουγεννιάτικο τραπέζι.
Την Πρωτοχρονιά πάλι κάναμε χριστουγεννιάτικο τραπέζι και είπαμε τα κάλαντα την προηγούμενη μέρα. Όταν ήρθε ο Άγιος Βασίλης κάτω από το δέντρο μου έφερε ένα δώρο.
Οι γιορτές τελείωσαν και τα Χριστούγεννα και η Πρωτοχρονιά. Εύχομαι να φύγει η καραντίνα και ο κορωνοϊός.