ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ

ΕΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ & ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

”ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΄΄2019΄΄

Ιαν 201930

΄΄Φωστήρες Τρείς Υπέρλαμπροι του γένους μας καμάρι γιόρταζουμ’ όλη με χαρά τη μνήμη σας και πάλι.

30 Ιανουαρίου γιορτή των γραμμάτων και των Τεχνών

Γιορτή των Τριών Ιεραρχών, των  Τριών Μεγάλων Πατέρων της Ορθοδοξίας του Μέγα Βασίλειου, Ιωάννου Χρυσόστομου, Γρηγόριου Θεολόγο που με το λαμπρό τους έργο  άφησαν τα χνάρια τους σε Ανατολή και Δύση.

Οι Τρεις Ιεράρχες ασχολήθηκαν με τα γράμματα  τις τέχνες , μα προπαντός ασχολήθηκαν με τον άνθρωπο. Πρόσφεραν τη ζωή τους στην ανθρωπότητα διδάσκοντας και κάνοντας πράξη το λόγο  και τα κηρύγματα τους. Ήταν άνθρωποι με πολύ μεγάλο μορφωτικό επίπεδο και είχαν  μεγάλη οικονομική άνεση. Παρ’ όλα αυτά έζησαν λιτό βίο και δίδασκαν καθημερινά με το παράδειγμά τους. Αρχικά η εκκλησία τους τίμησε ως μια οντότητα στο όνομα της Αγίας Τριάδας ,γιορτάζοντάς τους στις 30 Ιανουαρίου. Πολύ αργότερα η εκκλησία τους καθιέρωσε  Προστάτες των Τεχνών και των Γραμμάτων ,θέλοντας να τους τιμήσει για το μεγάλο  έργο και την προσφορά τους στον άνθρωπο και στην παιδεία.

Το ήθος η πορεία της ζωής τους ,αλλά και η παιδεία των Τριών αυτών μεγάλων Πατέρων της Εκκλησίας ας είναι φωτεινά παραδείγματα και οδηγοί για τον κάθε άνθρωπο, την κάθε μαθητική κοινότητα.

Χρόνια πολλά στον άνθρωπο!

Χρόνια πολλά στη μαθητική κοινότητα!

από κάτω από: ΘΡΗΣΚΕΙΑ| με ετικέτα ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ”ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΄΄2019΄΄

Τα σχόλια είναι κλειστά.

ΑΠΟΚΡΙΕΣ 2018