3 Δεκέμβρη-Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία ,καθιερώθηκε το 1992 με απόφαση της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ και τιμάται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου. Η Ημέρα αυτή μας δίνει την ευκαιρία  να εστιάσουν την προσοχή μας στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία. Εμείς τιμήσαμε την ημέρα αυτή αφιερώνοντας χρόνο καθ’ όλη την πρώτη εβδομάδα του Δεκέμβρη. Οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν αποτελούνται από 3 μέρη: Μια εισαγωγική συζήτηση για την παγκόσμια αυτή μέρα. Ακολούθησαν προβολές βίντεο με το μήνυμα των μαθητών των Εν.Ε.Ε.Γυ-λ και Ε.Ε.Ε.ΕΚ και με την ζωή και το έργο σπουδαίων καλλιτεχνών και επιστημόνων με αναπηρίες. Το βιωματικό μέρος μέσα στην τάξη αποτελούμενο από 6 ομάδες δραστηριοτήτων, καθεμία αφιερωμένη σε μια αναπηρία ή δυσκολία. Συζήτηση των εμπειριών των μαθητών από το βιωματικό μέρος που οδήγησε σε συμπεράσματα για τις αναπηρίες και τις δυσκολίες. Καταγραφή αυτών και δημιουργία αφίσας.