Παράγραφος

Ένα σωστό σκέφτομαι και γράφω  ( έκθεση )  πρέπει να είναι χωρισμένο σε τρία μέρη,  τον πρόλογο, το κυρίως θέμα  και τον επίλογο.

Πριν όμως ασχοληθούμε με τη διδασκαλία αυτή  είναι πρωταρχικής σημασίας  η μελέτη της παραγράφου.

Παράγραφος   είναι το τμήμα του γραπτού κειμένου που εκφράζει πλήρες και αυτοτελές νόημα και που μαζί με τις υπόλοιπες παραγράφους στηρίζει την  κεντρική ιδέα του κειμένου.

Τα δομικά μέρη μιας παραγράφου είναι:  α)  η θεματική πρόταση ή περίοδος   β)  οι λεπτομέρειες ή σχόλια   γ)  η κατακλείδα.

Η θεματική πρόταση εκφράζει με ακρίβεια το θέμα, αποτελεί δηλαδή, την κύρια ιδέα της παραγράφου.  Συνήθως βρίσκεται  στην αρχή της παραγράφου, πολλές φορές η πρώτη πρόταση είναι και η θεματική περίοδος.

Οι λεπτομέρειες ή  σχόλια είναι μερικότερες ιδέες, που στόχο έχουν να αναπτύξουν την κύρια ιδέα της θεματικής πρότασης. Αποτελούν το μεγαλύτερο μέρος της παραγράφου.

Η κατακλείδα   ολοκληρώνει την θεματική πρόταση, λειτουργεί λοιπόν ως συμπέρασμα γι΄αυτό και είναι σύντομη και περιεκτική και βρίσκεται στο τέλος της παραγράφου.

Από κάθε παράγραφο μπορούμε να βγάλουμε έναν τίτλο  που ονομάζεται  πλαγιότιτλος.

Στα επόμενα μαθήματα λοιπόν, θα ασχοληθούμε με τη μελέτη και την ανάλυση της παραγράφου.