RSS Feed Πρόσφατα Κείμενα

Ένα αληθινό παραμύθι. »

The truth fairytail of violence
Ένα διαφορετικό παραμύθι από έναν μεγάλο Έλληνα Παραμυθά , τον Ευγένιο Τριβιζά.
Ένα παραμύθι , που δυστυχώς είναι μία θλιβερή πραγματικότητα.

Σχολική Βία »

μας αφορά όλους...

Μια Πανευρωπαϊκή προσπάθεια , στην οποία συμμετέχουν εκτός από την Ελλάδα, η Ιταλία, Βουλγαρία, Λετονία, Εσθονία και Λιθουανία . Στόχος της καμπάνιας είναι να ευαισθητοποιήσει και να ενεργοποιήσει την εκπαιδευτική κοινότητα και όχι μόνο.
Ο Σχολικός Εκφοβισμός είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο , το οποίο τα τελευταία χρόνια έχει πάρει εκρηκτικές διαστάσεις. Έχει πολλά πρόσωπα , μπορεί να εκδηλωθεί με λεκτική βία , με σωματική , αλλά και με τη διαπόμπευση του θύματος μέσω διαδικτύου.
Είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο που δύσκολα αντιμετωπίζεται , γι’ αυτό χρειάζεται να συνεργαστούν όλοι οι φορείς που πλαισιώνουν το σχολείο.

Κείμενο γνωριμίας »

Με αφορμή το σεμινάριο αξιοποίησης των Τ.Π.Ε. , που παρακολουθώ εδώ και 1 μήνα , δημιούργησα άλλο ένα ιστολόγιο με θέμα κυρίως τα Μαθηματικά και όχι μόνο . Βέβαια θα αποτελέσει τον βραχίονα της ιστοσελίδας που έχω , εδώ και καιρό στη διεύθυνση :
www.commonmaths.weebly.com
Εύχομαι να τα λέμε συχνά και να ανταλλάσσουμε απόψεις για διάφορα εκπαιδευτικά θέματα , που θίγονται και μας απασχολούν .