Χριστουγεννιάτικος στολισμός
Καθώς “μπαίνει” ο Δεκέμβρης και πλησιάζουν οι άγιες μέρες των Χριστουγέννων, δημιουργική διάθεση και πνεύμα προσφοράς κατακλύζει τις σχολικές μονάδες. Το πνεύμα των Χριστουγέννων έρχεται να αφυπνίσει τα πιο ευγενή κι όμορφα συναισθήματα της ψυχής όπως η αγάπη, η φιλανθρωπία, η γενναιοδωρία και η συγχώρεση. Αστέρι λαμπρό έρχεται να μας καθοδηγήσει, να φωτίσει τις ψυχές μας και να μεταφέρει σε όλο τον κόσμο το μήνυμα των Χριστουγέννων.
Για να δημιουργήσουμε κλίμα Χριστουγέννων, λοιπόν, και στο σχολείο μας, στολίσαμε με τους μαθητές το χριστουγεννιάτικο δέντρο, φτιάξαμε κάρτες και κοσμήσαμε την αίθουσα της τάξης μας με όμορφες καλλιτεχνικές δημιουργίες.
Όμως κάναμε και κάτι ακόμα! Ίσως το πιο σημαντικό! Προσφέραμε όλοι ΜΑΖΙ ένα ποσό στη μη κερδοσκοπική οργάνωση “Make a Wish”. Το ποσό της δωρεάς θα διατεθεί για την εκπλήρωση της επιθυμίας ενός παιδιού, που μάχεται για τη ζωή του, να ταξιδέψει στην Ισλανδία και να δει από κοντά το Βόρειο σέλας! Μια πράξη κοινωνικής αλληλεγγύης και προσφοράς την οποία θέλουμε να μιμηθούν οι μαθητές μας και να την υιοθετήσουν ως αξία και στάση ζωής!
Χριστουγεννιάτικες δημιουργίες σχεδιασμένες και κατασκευασμένες εξ ολοκλήρου από τους μαθητές του σχολείου!