ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΣΤΟ ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. ΑΓΡΙΝΙΟΥ-ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ Δ.Α.Κ. ΑΓΡΙΝΙΟΥ

22 Νοεμβρίου 2023. Μία διαφορετική ημέρα για τους μαθητές μας. Μέσα σε κλίμα χαράς και ευφορίας σε συνεργασία με το νηπιαγωγείο Σκουτεράς και 22ο Νηπιαγωγείο Αγρινίου παρακολουθήσαμε στο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Αγρινίου την θεατρική παράσταση (ΜΠΛΕ). Μαθητές και εκπαιδευτικοί φύγαμε ενθουσιασμένοι.
Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Δ.Α.Κ. Αγρινίου Μιχάλης Κούσης. Εξερευνήσαμε τους χώρους του σταδίου και παίξαμε ποδόσφαιρο. Ευτυχισμένοι γυρίσαμε στα σχολεία μας.

ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Γιορτάσαμε σήμερα 17-11-2023 την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Συζητήσαμε, τραγουδήσαμε, ζωγραφίσαμε, είδαμε σχετικά video.
ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ 1

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου ήταν μαζική εκδήλωση λαϊκής αντίθεσης απέναντι στη στρατιωτική δικτατορία, που έλαβε χώρα στην ελληνική επικράτεια μεταξύ 14 και 17 Νοεμβρίου του 1973. Ξεκίνησε στις 14 Νοεμβρίου με την κατάληψη του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, από φοιτητές και σπουδαστές. Αυτή κλιμακώθηκε σε αντιδικτατορική εξέγερση στην οποία ενσωματώθηκαν μετέπειτα πολίτες, και διαμαρτυρόμενοι αγρότες.

Κατεστάλη αιματηρά πρωί της 17ης Νοεμβρίου, με την είσοδο άρματος μάχης στον χώρο του πολυτεχνείου και την επαναφορά σε ισχύ του σχετικού στρατιωτικού νόμου που απαγόρευε τις συγκεντρώσεις και την κυκλοφορία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΣΚΟΥΤΕΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

ΣΗΜΑΙΑΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27Η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ. ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ.
Μέσα σε ένα συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Σκουτεράς για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, αφιερωμένη στον Σπύρο Σιάμο πατέρα μαθήτριάς μας ο οποίος πρόωρα και άδικα έφυγε από κοντά μας. Οι μαθητές μας παρουσίασαν ποιήματα, δρώμενα, τραγούδια εισπράττοντας το θερμό χειροκρότημα όλων.

ΣΑΒΒΑΤΟ 28Η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
Εκκλησιασμός από το σύνολο των μαθητών του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου Σκουτεράς. Δοξολογία και πανηγυρικός από την Πρ/νη του Νηπιαγωγείου Σπυράκου Αναστασία. Παρέλαση, κατάθεση στεφάνων, απαγγελία ποιημάτων, τραγούδια εθνικός ύμνος. Χρόνια πολλά σε όλους.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΣΚΟΥΤΕΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
ΠΕΡΙΦ. Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Δ/ΝΣΗ ΠΡΩΤ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Α Ι Τ Ω Λ Ο Α Κ Α Ρ Ν Α Ν Ι Α Σ
2/θ Δημοτικό Σχολείο και Νηπιαγωγείο Σκουτεράς
Τηλέφωνο: 2641042358

28η οκτωβρίου 1940

ΠΡΟΣ:
Γονείς και κηδεμόνες μαθητών Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Σκουτεράς

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Πρόγραμμα Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Σκουτεράς για την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου 2023.

Παρασκευή 27 – 10 – 2023
Προσέλευση μαθητών κανονικά στο σχολείο στις 8:00΄ – 8:10΄ π.μ.
Ενημέρωση γονέων 08:30΄ π.μ.
Έναρξη εκδήλωσης για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, με παρουσίαση από τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου δρώμενων, ποιημάτων, τραγουδιών   09:00΄π.μ.
Αποχώρηση περίπου 10:30΄ π.μ.
Εκδήλωση με την παρουσία γονέων-κηδεμόνων.

Σάββατο 28 – 10 – 2023
Προσέλευση μαθητών εκπαιδευτικών στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου Σκουτεράς στις 8:30΄ π.μ.
Εκκλησιασμός- Δοξολογία -Εκφώνηση πανηγυρικού από την Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Αναστασία Σπυράκου-Κατάθεση στεφάνων.
Αποχώρηση περίπου στις 10:30΄ π.μ.

Οι μαθητές,-ιες θα προσέλθουν και θα αποχωρήσουν με τον καθιερωμένο τρόπο που ακολουθείται καθημερινά!!!
Χρόνια πολλά !!!!!!!!!!
Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ                                   Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΣΠΥΡΑΚΟΥ                                                               ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΤΑΣΟΥΛΗΣ

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΚΟΥΤΕΡΑΣ

Καλή σχολική χρονιά! Με υγεία αγάπη ειρήνη ευτυχία!!!

Πλημμύρισε και φέτος η αυλή μας  με τις φωνές των παιδιών μας. Άλλη μια χρονιά ξεκινάει. Μέσα σε ένα ευχάριστο κλίμα, φορτωμένοι με καλή διάθεση και ενέργεια για δημιουργία, μαθητές και δάσκαλοι τελέσαμε τον αγιασμό μας. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον πατέρα Βασίλειο Ντόκα, τους γονείς και τους εκπροσώπους της τοπικής ηγεσίας που μας έκαναν την τιμή να παραστούν στην εκδήλωση του σχολείου μας !

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!

Αγιασμός: Το νερό μετατρέπεται σε ευλογία Θεού ζώντος - ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Η υπέροχη γιορτή μας σηματοδότησε και το τέλος της φετινής χρονιάς! Με ποιήματα, τραγούδια και χορούς αποχαιρετίσαμε όλους τους μαθητές μας, τους γονείς και  κυρίως τα εκτάκια μας!

Καλή πρόοδο σε όλα τα παιδιά και καλό καλοκαίρι!

καλοκαιρι 1καλοκαιρι 2

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΓΑ- ΖΑΛΟΓΓΟ

Το σχολείο  μας, σε συνεργασία με το νηπιαγωγείο  πραγματοποίησε ημερήσια εκδρομή στον Ζάλογγο και συγκεκριμένα στο Μνημείο του Ζαλόγγου που στέκει στην κορυφή του ομώνυμου όρους σε υψόμετρο 765 μέτρων. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε τη γραφική Πάργα και ανεβήκαμε στο κάστρο της   μέσα από στενά δρομάκια και σκαλοπάτια από το λιμάνι. Η εκδρομή μας έκλεισε με περίπατο στο νοτιότερο τμήμα της Ηπείρου, την Πρέβεζα!

παργα 1 παργα 2 παργα 3 παργα 4 ΠΑΡΓΑ 5

Επίσκεψη στο παιδικό τμήμα της βιβλιοθήκης Αγρινίου

Επισκεφθήκαμε το παιδικό τμήμα της βιβλιοθήκης Αγρινίου και επιδοθήκαμε σε δράσεις φιλαναγνωσίας! Στη συνέχεια απολαύσαμε την έκθεση φωτογραφίας μαθητών της μας!

“Πάντα φανταζόμουν τον Παράδεισο σαν ένα είδος βιβλιοθήκης…” Χόρχε Λουίς Μπόρχες

βιβλιοθηκη 1βιβλιοθ 2βιβλιοθ 4βιβλιοθ 5βιβλιοθ 3