Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

Όπως κάθε χρονιά έτσι και φέτος, στις 2 Απριλίου στα γενέθλια του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, η οποία καθιερώθηκε από το Διεθνές Συμβούλιο Βιβλίων για την Νεότητα (IBBY) το 1966, με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα.

Έτσι και εμείς αποφασίσαμε αυτή η μέρα να αποτελέσει γιορτή για το σχολείο μας και να εμπνευστούμε από τη φύση, τα δέντρα και το γρασίδι, δημιουργώντας φανταστικές ιστορίες!

Αφού διαβάσαμε ορισμένες πληροφορίες για τη ζωή του παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, χωριστήκαμε σε ομάδες και διαλέξαμε τυχαία καρτέλες δημιουργίας ιστοριών. Σκεφτήκαμε, σκεφτήκαμε, σκεφτήκαμε, εμπνευστήκαμε, διαφωνήσαμε, γράψαμε και σβήσαμε και γράψαμε ιστορίες τις οποίες έπειτα διαβάσαμε μεγαλόφωνα στους συμμαθητές μας.

Έπειτα συζητήσαμε για τη σημασία του εξωφύλλου σε ένα βιβλίο και πόσο ελκυστικό μπορεί να είναι . Βαλθήκαμε όλοι μαζί να φτιάχνουμε τα πιο ελκυστικά εξώφυλλα βιβλίων, δικής μας εμπνεύσεως!

Μάκάρι κάθε μέρα να ήταν τόσο δημιουργική όσο η παγκόσμια μέρα παιδικού βιβλίου!