Η παρέλαση στον Πύργο Τριφυλίας

Η σημαία του σχολείου μας και φέτος υψώθηκε και παρέλασε μαζί με τα παιδιά! Στις 8:15 ήμασταν όλοι στο σχολείο. Αφού κάναμε μερικές τελευταίες πρόβες στο βήμα, κατεβήκαμε στην εκκλησία του χωριού. Μετά τη λειτουργία, πάραταχθήκαμε και η παρέλαση ξεκίνησε. (Όχι χωρίς εμπόδια, καθώς η κυκλοφορία δεν είχε κοπεί πλήρως και κυκλοφορούσαν ακόμα κάποια αυτοκίνητα). Αφού φτάσαμε στο ηρώο, έγινε η καθιερωμένη κατάθεση στεφάνων και ακολούθησε η εκφώνηση του πανηγυρικού λόγου της ημέρας από τη Δασκάλα Παπουτσή Θεοδώρα. Ύστερα, τα παιδιά των Α’ και Β’ τάξεων απήγειλαν ποιήματα και η εκδήλωση έληξε με τον εθνικό ύμνο. Χρόνια πολλά σε όλους! Μακάρι να είμαστε όλοι/ες καλά και του χρόνου να ξανατιμήσουμε τον ένδοξο αγώνα του 1940!

20171030_115544

Μια Απάντηση προς “Η παρέλαση στον Πύργο Τριφυλίας”

1.   ΙΡΩ ΚΑΡΑΜΠΟΤΣΟΥ είπε:

Το σχολειο ειναι υπεροχο.