26η Σεπτεμβρίου – Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Στα πλαίσια εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών (26 Σεπτεμβρίου) τα παιδιά όλων των τάξεων συμμετείχαν σε ανάλογες δράσεις με στόχο την ανάδειξη της αξίας της κάθε γλώσσας, της προώθησης της πολυγλωσσίας και της διαπολιτισμικότητας, τον σεβασμό στην διαφορετικότητα και την συμπερίληψη όλων των αλλόγλωσσων μαθητών στην τάξη. Συγκεκριμένα, έκαναν δραστηριότητες όπου πληροφορήθηκαν για την κουλτούρα διαφόρων χωρών της Ευρώπης, κατασκεύασαν σημαίες και δημιούργησαν ένα ενδεικτικό διαβατήριο προσποιουμενοι εναν μαθητή-πολίτη μιας άλλης χώρας. Εμαθαν επισης τραγούδια και τον χαιρετισμό “γεια σου” σε άλλες γλώσσες και υποδέχτηκαν με αυτόν τα άλλα παιδιά. Όλες ο δράσεις παρουσιαστηκαν στην πρωινή συγκέντρωση των μαθητών απο το κάθε τμήμα στην ολομέλεια του σχολείου. Συγχαρητήρια σε όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες, καθώς και στις εκπαιδευτικούς που διδάσκουν Ξένες Γλώσσες (Αγγλικά, Γερμανικά και Γαλλικά) στο σχολείο μας!