Εγγραφές μαθητών και μαθητριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021

Μαΐ 202015

Οι αιτήσεις εγγραφών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021 θα πραγματοποιηθούν από

15 έως 29 Μαΐου 2020

Στην Α΄τάξη θα φοιτήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες που γεννήθηκαν από 1-1-2014 έως και 31-12-2014.

Εκπρόθεσμες αιτήσεις λόγω ανωτέρας βίας γίνονται δεκτές με απόφαση της Δ/ντριας Εκπαίδευσης Καβάλας.

Ημέρες & ώρες υποβολής αιτήσεων

Καθημερινά 08:00-14:00 μπορείτε να επικοινωνείτε με το σχολείο (2593061314), για διευκρινίσεις και τυχόν απορίες. Η υποβολή της αίτησης θα γίνεται κατόπιν ραντεβού, προκειμένου να αποφευχθεί τυχόν συγχρωτισμός πολλών ατόμων στο σχολείο.

Δικαιολογητικά εγγραφής στην Α΄τάξη

1. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Δεν απαιτείται η προσκόμισή του, αναζητείται από τη σχολική μονάδα μέσω του πληροφοριακού συστήματος Myschool του ΥΠΑΙΘ. Για τους αλλοδαπούς μαθητές και τις αλλοδαπές μαθήτριες απαιτείται  Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο.

2. Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας Παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ). Μπορείτε να το κατεβάσετε και εδώ.

4. Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή/της μαθήτριας.

5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου.

Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, μπορούν να εγγράφονται στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους συμπληρώνοντας το παρακάτω έντυπο:

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:
1. Οι μαθητές/τριες των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς/κηδεμόνες, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα/κηδεμόνα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.
2. Οι μαθητές/τριες, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως,
• πολύτεκνοι/τρίτεκνοι/μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς/κηδεμόνες με χρόνιες
παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι,
• πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν σε σχολικές μονάδες Π.Ε. με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα, και δεν είναι ενταγμένα στις λειτουργούσες Δ.Υ.Ε.Π.
• Η εγγραφή των μαθητών/τριών που ανήκουν σε Ευάλωτες Κοινωνικές Ομάδες (Ρομά, προσφυγόπουλα) στο Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνεται χωρίς προϋποθέσεις.