Οδηγίες για το πώς αναζητούμε στην Ηλεκτρονική Τάξη μαθήματα που είναι ΚΛΕΙΣΤΑ ή μαθήματα που είναι ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΗ.

Μαρ 202028

Πηγαίνετε στη GOOGLE ( ή σε οποιαδήποτε άλλη μηχανή αναζήτησης έχουμε).Γράφετε πσδ ηλεκτρονική τάξη. Εμφανίζεται η παρακάτω εικόνα.Πατάτε πάνω στη διεύθυνση που μας έβγαλε. Εμφανίζεται η παρακάτω εικόνα.

Στα δεξιά σας εμφανίζεται η ακόλουθη εικόνα:

Μόλις πατήσετε πάνω της θα δείτε το εξής:

Θα γράψετε στο πρώτο κουτάκι το όνομα χρήστη (username) που πήρατε κατά την εγγραφή του παιδιού σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Στο δεύτερο κουτάκι θα γράψετε τον κωδικό πρόσβασης. Πατάτε μετά Σύνδεση.

Όταν θα συνδεθείτε θα δείτε το χαρτοφυλάκιο του παιδιού σας.

Κάθε μαθητής πρέπει να επιλέξει τα μαθήματα στα οποία θα συμμετάσχει. Γι’ αυτό πρέπει να πατήσετε πάνω στη λέξη Εγγραφή. Αμέσως θα σας εμφανίσει μία λίστα με τα μαθήματα που υπάρχουν στο σχολείο σας (ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΤΑΜΙΑΣ ΘΑΣΟΥ).

Εσείς θα επιλέξετε τα μαθήματα στα οποία φοιτά το παιδί σας. Πχ Γλώσσα Γ τάξης, Μαθηματικά Γ τάξης, Αγγλικά Γ τάξης κτλ

Αν στο τέλος του μαθήματος έχει μια ανοιχτή κλειδαριά, αυτό σημαίνει πως το μάθημα είναι ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ. Απλά πατάτε πάνω στο όνομα του μαθήματος.

Αν στο τέλος του μαθήματος έχει μια κλειδαριά με ένα κόκκινο μολυβάκι , αυτό σημαίνει πως το μάθημα είναι ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΗ. Απλά πατάτε πάνω στο κουτάκι που βρίσκετε μπροστά από το όνομα του μαθήματος και περιμένετε να βγάλει δίπλα από το μάθημα ένα πράσινο τικ.

Αν στο τέλος του μαθήματος έχει μία κλειστή κλειδαριά  αυτό σημαίνει πως το μάθημα είναι ΚΛΕΙΣΤΟ και πρέπει να στείλετε αίτημα για να σας προσθέσει στο μάθημα ο δάσκαλος.

Πηγαίνετε πάνω στο όνομα του μαθήματος και πατήστε. Θα σας βγάλει το εξής μήνυμα:

Θα γράψετε στο κουτάκι ένα γράμμα (πχ γ ) και θα πατήσετε υποβολή. Μετά ο δάσκαλος θα σας προσθέσει στο μάθημά του.

Αφού προσθέσετε όλα τα μαθήματα, θα βλέπετε στο χαρτοφυλάκιο του παιδιού σας όλα του τα μαθήματα.

Π.χ. αν είναι μαθητής της Ε τάξης θα βλέπει τα εξής μαθήματα:

Επιλέξετε ποιο μάθημα θέλετε να μελετήσετε. Πατάτε πάνω στο όνομα του μαθήματος.

Στα αριστερά σας θα δείτε έναν κατάλογο με διάφορες δυνατότητες. Πηγαίνετε στα έγγραφα για να δείτε τις ασκήσεις που έχει ανεβάσει ο δάσκαλος. Πατώντας πάνω στην άσκηση μπορείτε να τη δείτε και να την επεξεργαστείτε.

(Υπάρχει βέβαια και πιθανότητα αντί για έγγραφα να λέει ασκήσεις. Κάνετε πάλι το ίδιο πράγμα)