Τα Εισόδια της Θεοτόκου

Νοέ 201920

Μεγάλη γιορτή για την Χριστιανοσύνη μας, μεγάλη γιορτή και για το χωριό μας, μιας και πρόκειται για τον πολιούχο του. Μια τέτοια μέρα, λοιπόν, δεν μπορούσε να μας αφήσει ανεπηρέαστους. Μιλήσαμε για το τι γιορτάζουμε ακριβώς στις 21 Νοεμβρίου και κάναμε και μία πολύ ωραία κατασκευή για να στολίσουμε το δωμάτιό μας.

Λίγα λόγια για τα Εισόδια της Θεοτόκου:

Σύμφωνα με την εκκλησιαστική παράδοση, η συγκεκριμένη ημέρα είναι αφιερωμένη στην Υπεραγία Θεοτόκο. Οι γονείς της Παρθένου Μαρίας ήταν ο Ιωακείμ και η Άννα, οι οποίοι μέχρι τα βαθιά τους γεράματα δεν είχαν αποκτήσει παιδί. Υποσχέθηκαν, λοιπόν, στο Θεό πως αν τους χαρίσει ένα παιδάκι, μόλις γίνει τριών ετών θα το αφιερώσουν στο ναό Του.

Το κοριτσάκι που απέκτησαν οι ευσεβείς αυτοί άνθρωποι το ονόμασαν Μαρία. Όταν η Μαρία έγινε τριών ετών, οι γονείς της την οδήγησαν στην εκκλησία. Αυτή η είσοδος της Μαρίας στο ναό ονομάστηκε «».

Εκεί την υποδέχτηκε ο Αρχιερέας Ζαχαρίας, ο οποίος την οδήγησε στο ιερό του Ναού, στα Άγια των Αγίων. Σύμφωνα με τις Γραφές, η Παναγία παρέμεινε συνολικά δώδεκα χρόνια στο ναό.

Πηγή:

Οι κατασκευές μας: