Ανακυκλώνω – Επαναχρησιμοποιώ!

Οκτ 201922

Αγαπητοί γονείς, στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που θα υλοποιήσουν οι μαθητές/τριες του Τμήματος Ένταξης του σχολείου μας με τίτλο «Ανακυκλώνω – Επαναχρησιμοποιώ», σας παρακαλούμε να συμμετέχετε κι εσείς από την πλευρά σας χαρίζοντας στο σχολείο -εφόσον το επιθυμείτε- τα ακόλουθα:

παλιά επιτραπέζια παιχνίδια,

παλιά παιδικά βιβλία,

παλιές αποκριάτικες στολές,

παλιά ρούχα παρέλασης,

πλαστικά καπάκια από μπουκάλια νερού, αναψυκτικού, γάλακτος.

Τα επιτραπέζια παιχνίδια και τα βιβλία θα τα χρησιμοποιούμε προκειμένου να απασχολούνται δημιουργικά τα παιδιά, τα πλαστικά καπάκια θα τα δίνουμε σε συλλόγους που αγοράζουν αναπηρικά αμαξίδια και με τα ρούχα (παρέλασης και αποκριάτικες στολές) θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε ένα βεστιάριο, το οποίο θα χρησιμοποιούμε για παιδιά που χρειάζονται τέτοιου είδους ρούχα και δεν έχουν, όπως επίσης και σε διάφορες εκδηλώσεις του σχολείου μας. Είναι πολύ σημαντικό να κατανοήσουμε όλοι μας πως πράγματα που για εμάς δεν έχουν μεγάλη αξία, μπορεί να είναι πολύ χρήσιμα σε συνανθρώπους μας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συνεργασία
Η ειδική παιδαγωγός