Εκπαιδευτική επίσκεψη σε παραδοσιακό καζάνι

Νοέ 201816

Την Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄και της Γ΄τάξης επισκέφθηκαν το παραδοσιακό καζάνι της οικογένειας Συνάθη. Εκεί ο ιδιοκτήτης, πατέρας μαθήτριας του σχολείου μας, εξήγησε στα παιδιά τον τρόπο παρασκευής του τσίπουρου. Με απλά λόγια «η παρασκευή τσίπουρου είναι ο τρόπος να εκμεταλλευτούμε όσο περισσότερο μπορούμε το σταφύλι. Πρώτη ύλη του τσίπουρου που παρασκευάζεται στα παραδοσιακά καζάνια είναι τα στέμφυλα, δηλαδή ό,τι απομένει μετά το «πάτημα», τη συμπίεση των σταφυλιών για την παραγωγή κρασιού, δηλαδή οι φλούδες του σταφυλιού, τα κουκούτσια και η σάρκα. Στη συνέχεια, το τσίπουρο παράγεται με τη διαδικασία της απόσταξης. Πρακτικά, βράζει το μείγμα και οι ατμοί που δημιουργούνται περνούν από έναν σωλήνα, όπου με την αλλαγή θερμοκρασίας υγροποιούνται και στάζει το τσίπουρο».

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Κώστα Συνάθη και τη σύζυγό του κ. Χάνκα Βαχαλίκοβα για την ξενάγηση και τη γενναιόδωρη φιλοξενία τους.